Дневникът на Tsvetito

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Tsvetito

Мнениеот tsvetito » Пон Юни 08, 2015 9:04 am

Още я няма в сайта, писах на Маня и ми я прати на mail.
Отчет тази сутрин:
53,2кг
талия 70 см (като ми е пълно коремчето и е повече, а с това ядене то си е все пълно :lol: )
ханш - 94 см
бедро - 53см

В момента си хапвам
2БВ - 420гр домат + 2 череши
2БП - 100гр извара Олимпус
2БМ - 6бр бадеми
и съм си направила чай мента със стевиа
Май след 4ч ще ям същото...може да сложа малко краставица...кюфтетата свършиха, остана още малко кайма, иска ми се да им направя супа топчета на децата. Само не знам какво да им дам за въглехидрат, защото ще има много малко вътре, а само с краставица не могат да набавят нужния въглехидрат. Въобще с полезните въглехидрати, като изключа ябълка и диня друго не мога да ги накарам да ядат. Може би ако и аз ядях повече неща, можеше и тях да съм ги научила да харесват други зеленчуци.
На мен това ми е най-големия проблем. Не може аз да се храна здравословно, а децата да се тъпчат с боклуци :sad:
Аватар
tsvetito
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Май 03, 2015 11:45 am
Жена

Re: Дневникът на Tsvetito

Зоната
 

Re: Дневникът на Tsvetito

Мнениеот Маня » Пон Юни 08, 2015 12:20 pm

Цвети, книгата е за "напреднали" в Зоната (но и не съвсем). Преминава се през "Зоната", "Овладяване на Зоната" "ОмегаRX", "Токсичната мазнина", "Противовъзпалителната Зона", "Зоната срещу остаряването", доста книжки на Бари просто с рецепти и менюта. Започва се от хранене стриктно по таблицата, с продуктите от зелената й час. А "Средиземноморската Зона" е продължението на извървяния път, когато вече си постигнал целите си.
Но дори за начинаещи с рецептите може да се започне.
Крекери Wasa у нас няма, но има други подобни - криспита - финландски, немски - ръжени. Но не винаги се намират.
Затова съм ви предложила рецепта, с която да замените с предпочитаните от Бари зърнени източници - овес и ечемик. Само са малко по-твърдички от тези, които съм си купувала, наподобяващи тези на Wasa.

Но дори човек да не е чел другите книги на Бари, да не е влязъл в сайта му, да не е чувал друго за Зоната, дори само ако изпълни за една седмица предложеното в книгата меню, ще усети резултатите от Зоната. А обяснението да разделянето на чинията на 3 части го има още в първата книга, има го и в сайта ни.

И за зеленчуците - явно не си се научила да ядеш зеленчуци. Но никога не е късно. Просто се опитвай да си ги правиш вкусни. Аз поне не познавам зеленчук, който да не става вкусен, когато е приготвен добре :laugh1: , въпреки че определено ги предпочитам в сурово и полусурово състояние (леко парнати в тиган без мазнина, на скара или задушени на пара). После с подправките всичко става супер. А за доматите - признавам за домат само прясно откъснатия от корена (леле откога не съм хапвала такъв), но си хапвам и всичките гадни купешки варианти, стига на нямат "кокали", както често се случва с предлаганите на пазара.

А колкото до грамовете, във всички таблици предложени от Бари, в грамаж да дадени само протеините. Въглехидрати и мазнини са предложени в чаши, лъжици и бройки. Таблицата в нашия сайт съдържа и грамаж благодарение на огромния труд, положен от Пипи, да купува, реже, кълца, мери и представи информация, просто защото ние българите с таблицата в грамаж едва вдяваме що е това блок, а като няма грамаж съвсем се оплитаме като патета в кълчища и казваме, че Зоната е невъзможна диета.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Tsvetito

Мнениеот tsvetito » Пон Юни 08, 2015 2:22 pm

Маня, много ти благодаря за разяснението :) Просто си мислех, че начинаещ по-лесно би спазвал 1/3 белтък и другото въглехидрат от зеленчук и плодове... Дори и на око със сигурност ще има подобрение. Аз си продължавам в Зоната. Моя мъж ме базика, че като тръгнем в петък за Търново да не си забравя везната и му казах, че няма, защото ще ми трябва :)
Иначе за храната - ами убедих се, че много неща могат да ми харесат като е направено както трябва и не знам какво ям :laugh4: Но там е проблема, не знам какви подправки къде се слагат и не мога да ги напасна нещата. Сега правих супа топчета. Реших да е тази от сайта, обаче в Обеля в кварталните магазини не продават броколи и карфиол и се наложи да импровизирам, като я направих с чушки, морков и лук. Малкия веднага каза 'това не е като на баба, няма да ям", каката опита, но нещо не хареса топчетата (сложих им черен пипер и чубрица, като в една част от тях сложих и шарена сол, да ме питаш защо :laugh1:) та реално и тя не яде. Но те и точно преди това изпиха по 1 чаша прясно мляко...та как да ядат. Тя поне пасирано хапва, ама преди правех с картоф, ставаше гъстичко и гладко, сега само със зеленчуци...трябва да намеря правилните за такава супа и ще я яде. Ще й добавям извара или пилешка пържолка и ще й го докарам на нея. Но малкия май скоро няма да стане, дано с времето започне и той да опитва това и онова и да вземе да му харесва, а и майка му да се понаучи да готви, че с тия буламачи сама ще трябва да се справям, а не е лесно :noo:
Мъжа ми е по-добър кулинар, ама пусто не мога да го накарам да чете книгите, че да се хване да яде и той по зоната, че да ни готви и на всички :laugh:

Оооо, забравих да ви разкажа какъв "шоколад" си направих събота вечер. Реших да пробвам със сирене Рикота (около 70гр, което е под 1БП), като добавих само 5гр какао (хем допълнение към протеина на рикотата), сложих и няколко лъжици сусамов тахан, накапах със стевиа (горе-долу мисля, че ги докарах до 1БВ) и хапнах. Стана много добре, ама май тахана му дойде в повече, защото от половината нататък едва го изядох, много накъртваше. Така, че опитите продължават, ама като хапна нещо с какао и никакъв мерак нямам за шоколад. Само сладолед ми се преяжда по някога като гледам децата, ама то е от лакумност, не, че съм гладна. А дали да не пробвам да направя сладолед с кисело мляко, плод и стевиа :hm:

И да кажа, днес е 4ти ден без кафе, освен самия вкус друго не ми липсва. Но се замислих, Бари казва, че има полифеноли в него (че аз с тия домати и почти никакви подправки не мога да набавя нужните), но то и в чая има, та май-добре да си пия ментичката и да не мисля кафето.
Аватар
tsvetito
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Май 03, 2015 11:45 am
Жена

Re: Дневникът на Tsvetito

Мнениеот Маня » Пон Юни 08, 2015 2:32 pm

tsvetito написа:Оооо, забравих да ви разкажа какъв "шоколад" си направих събота вечер. Реших да пробвам със сирене Рикота (около 70гр, което е под 1БП), като добавих само 5гр какао (хем допълнение към протеина на рикотата), сложих и няколко лъжици сусамов тахан, накапах със стевиа (горе-долу мисля, че ги докарах до 1БВ) и хапнах. Стана много добре, ама май тахана му дойде в повече, защото от половината нататък едва го изядох, много накъртваше. Така, че опитите продължават, ама като хапна нещо с какао и никакъв мерак нямам за шоколад. Само сладолед ми се преяжда по някога като гледам децата, ама то е от лакумност, не, че съм гладна. А дали да не пробвам да направя сладолед с кисело мляко, плод и стевиа :hm:



Нещо си посбъркала пропорцията. И за какъв протеин в какаото говориш? (Протеини има и в много растителни храни, но тях в Зоната не ги пресмятаме). Аз си правя такъв "шоколад", но е зониран.
1 БП рикота/извара (по етикет)
1 БВ - 10 г какао
1 БВ тахан - 1/2 с.л.
по желание стевия на вкус. И винаги добавям 1-2 с.л. вода, докато разбърквам, за да си стане на кремче като течен шоколад (моята версия е горчива, защото не обичам подсладен шоколад, овкусявам обикновено с чили или свежи листа от мента)

А сладоледът може да стане великолепен. Можеш да му добавиш и смлени бадеми. Изчисли си го и си го направи в купички по 1 БПВМ и можеш да го ползваш като десерт към друго хапване от 2 блока. Или за следобедна закуска (когато си следобед у дома). Можеш да му сложи и "клечка", за удобно близане. :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Tsvetito

Мнениеот NikoLinia » Пон Юни 08, 2015 5:46 pm

Tsvetito написа:Оооо, забравих да ви разкажа какъв "шоколад" си направих събота вечер. Реших да пробвам със сирене Рикота (около 70гр, което е под 1БП), като добавих само 5гр какао (хем допълнение към протеина на рикотата), сложих и няколко лъжици сусамов тахан, накапах със стевиа (горе-долу мисля, че ги докарах до 1БВ) и хапнах. Стана много добре, ама май тахана му дойде в повече, защото от половината нататък едва го изядох, много накъртваше. Така, че опитите продължават, ама като хапна нещо с какао и никакъв мерак нямам за шоколад. Само сладолед ми се преяжда по някога като гледам децата, ама то е от лакумност, не, че съм гладна. А дали да не пробвам да направя сладолед с кисело мляко, плод и стевиа :hm:

И сега ли не мислиш, че съставяш 1 БПВМ доста волно?
Протеина -" Което е под 1 БП" - Ок!;
Въглехидратите - "Мисля, че ги докорах до 1БВ" - Е, добре!;
Обаче Мазнините - "Няколко лъжици" - Има таблица, защо не я ползваш? - 1/2 с.л ти трябва, защото явно правиш 1 БПВМ. Какво значи няколко лъжици? И какви - чаени или супени?
Волният Уили! :bored1:
Аватар
NikoLinia
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 211
Регистриран на: Съб Дек 13, 2014 8:18 pm

Re: Дневникът на Tsvetito

Мнениеот Маня » Пон Юни 08, 2015 5:50 pm

NikoLinia написа:Волният Уили! :bored1:

И после - Зоната не работи, не е за мен, не смъквам. :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Tsvetito

Мнениеот tsvetito » Пон Юни 08, 2015 7:30 pm

Маня написа:
NikoLinia написа:Волният Уили! :bored1:

И после - Зоната не работи, не е за мен, не смъквам. :laugh1:


Ааааа, много моля, това никога не съм го казала, и Зоната при мен РАБОТИ и свалям и съм си ОК :yess:
Колкото до какаото - ами четох етикета, на него пише:
мазнини: 11гр
въглехидрати: 16,4гр, от които захари: 1,8гр
белтъчини: 27гр
та тук излиза, че е белтък, а не въглехидрат :doNotKnow:
А на тахана пише:
мазнини: 58,2гр
въглехидрати: 1,9гр от които захари 1,7гр
фибри: 10гр
протеини: 26,9гр
което си излиза мазнина, но на 1 БМ се пада 1/2БП по етикет

Та ако смятам по етикет си става доста сложно и май ще карам другия път по рецепта на Маня, ама какаото искам да намаля на 5гр, което значи да добавя 1/2БВ нещо друго, нали така?

Скрит текст:
И няма да си призная, че днес хапнах пържена цаца :sad:
Аватар
tsvetito
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Май 03, 2015 11:45 am
Жена

Re: Дневникът на Tsvetito

Мнениеот Маня » Пон Юни 08, 2015 7:42 pm

1/2 блок плод, например ягоди, които адски вървят с "шоколад"

А цацата - тя май само пържена се яде :laugh1: Сигурно и печена във фурна ми станала, ама няма да е цаца :laugh1:

Белтъчините в растителните продукти се усвояват много по-трудно от организма, затова не ги броим. Иначе таханът си е мазнина. А какаото - въглехидрат.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Tsvetito

Мнениеот tsvetito » Пон Юни 08, 2015 10:10 pm

Хаха, вярно, че цацата е само пържена, но прегреших де.
Иначе за какаото и тахана вече ще знам :yess: По лека лека и ще натаманя менюто аз, затова си споделям тук, има кой да ме поправя и насочва :hug:

Вечерята беше:
2БП - супа топчета със 6 топчета (изчислени предварително)
1 3/4БВ - пъпеш медена роса, малко по-малко от 2 чаши
2БМ - 6 бадема

А за вечерната ще взема да опитам на Маня нощната закуска с кис мляко, бадеми и мента, да видим как ще е :)
Аватар
tsvetito
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Май 03, 2015 11:45 am
Жена

Re: Дневникът на Tsvetito

Мнениеот tsvetito » Вто Юни 09, 2015 9:32 am

Това с повръщането май се оказа вирус. Каката се оправи, снощи малкия пък повърна. Тази сутрин пък аз не се чувствам добре, при мен се отрази с разстройство и реших и аз да пия от електролитите малко. Сега хапвам домати с извара. Явно е поголовен този вирус, че и други се оплакаха. Тази сутрин дали от вируса дето явно прихванах и аз от децата или нещо друго (например не достатъчно изпита вода през деня) като станах и ми се зави свят, само що не паднах. Това от тинейджърка не ми се беше случвало. Тогава доста често ми се виеше така свят при рязко ставане, бях слаба и определено не съм се хранела правилно. Но сега...и кафе не пия, храня се правилно (почти, а дали пък не е от тая цаца :hm: ) или просто си ми пада кръвното (моето си е ниско обикновено 90/60) :doNotKnow:
Дали да опитам да забъркам на Маня крекерите, хем по-малък обем, че тия домати имам чувството, че тон трябва да изям, а хич не ми се яде нищо.
Аватар
tsvetito
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Май 03, 2015 11:45 am
Жена

Re: Дневникът на Tsvetito

Мнениеот tsvetito » Вто Юни 09, 2015 9:14 pm

Определено известно време няма да съм зонова :( Всичко ме боли и съм с температура 38,2, явно при мен вируса се отразява по-зле отколкото при децата, което е нормално. За сега съм на чай и вода и нищо друго, но може да хапна кис мляко, надявам се да не повлияе зле на коремчето. .
Аватар
tsvetito
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Май 03, 2015 11:45 am
Жена

Re: Дневникът на Tsvetito

Мнениеот NikoLinia » Вто Юни 09, 2015 9:31 pm

Не искам да те разстръйвам още, но аз прекарах този вирус и бях зле цяла седмица. През това време бях напълно извън Зоната, защото можех да ям само печени ябълки, картофено пюре и препечени филийки. След това обаче пък такава лакомия ме налегна, че още една седмица бях в другата крайност - да ям каквото ми видят очите. Затова и този месец отчета няма да е много добър, но важното е, че ми мина проблема. Това което забелязах обаче беше, че независимо, че се бях обезводнила, почти не ядях докато бях болна, нито за момент не съм усетила липса на сила и енергия. Никакво лекарство обаче не можа да спре разтрения ми стомах! :lol:
Аватар
NikoLinia
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 211
Регистриран на: Съб Дек 13, 2014 8:18 pm

Re: Дневникът на Tsvetito

Мнениеот tsvetito » Вто Юни 09, 2015 9:46 pm

Да, затова съм се оставила на Т да си свърши работата и малко глад (когато човек е болен не му се яде, но това май помага да не се подхранват бактериите и така по-бързо се справяме с тях). Иначе се надявах да е като децата за 2 дена, ама... Поне не повръщам. Мъжа ми ми разтвори аспирин, но не съм го пила. Предния път от него повърнах, той дразни много стомаха. Най-много вит С да пия,чудя се за Омега 3 дали да си го взема?
Аватар
tsvetito
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Май 03, 2015 11:45 am
Жена

Re: Дневникът на Tsvetito

Мнениеот tsvetito » Сря Юни 10, 2015 5:14 pm

Днес съм доста по-добре. Нямам температура, по-малко ме болят кокалите. Снощи хапнах кисело мляко. Днес ядох супата ми с топчета и хапнах половин банан. Преди малко ядох домати с извара, но не са цял блок. Не ям колкото е нужно, но поне е балансирано. Надявам се утре да съм още по-добре и да отминава този вирус.
Аватар
tsvetito
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Май 03, 2015 11:45 am
Жена

Re: Дневникът на Tsvetito

Мнениеот Katerinka » Чет Юни 11, 2015 7:20 am

Мене миналото лято ме удари същия вирус, направо ме съсипа. Комшийката ми е аптекарка и ми даде нещо да разтварям във водата си, май то ме оправи. Много неприятен вирус.
Бързо оздравяване Цвети !
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Tsvetito

Мнениеот tsvetito » Чет Юни 11, 2015 7:40 pm

Благодаря виии.
Днес съм 6. Даже малко поошетах в къщи, но не закусих, почнах от 13ч, но карам зоново. В 10ч се мерих, кантара показа 52,2кг, но предполагам, че сега ще върна на 52,5 като започна да хапвам по 9 блока, което пак си е супер, така, че нещата са на 6. Аз освен електролитите на децата друго не съм пила (даже и Омегата забравих), а само вит С пих, имам от iherb едни таблетки по 1000.Тази вечер и Омегата ще си пия, вече съм на тази препоръчана от Гого, свършихме старата.
Утре пътуваме за Търново, надявам се и там да съм си зонова. Свеки има везна, така, че няма да нося моята.
Днес съм на пилешко печено на тиган с доматче и пъпеш. А и да кажа, снощи опитах на Маня киселото мляко с мента и ядки. Супер е, ама повечко мента сложих, та другия път по-малко, става много свежо :yess:
Аватар
tsvetito
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 86
Регистриран на: Нед Май 03, 2015 11:45 am
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта