Дневникът на Флора.

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Дневникът на Флора.

Мнениеот FLORA » Съб Мар 14, 2015 10:43 pm

Здравейте ценители на Здравословното хранене !
За първи път прочетох за Зоновото хранене и в ,,Е-вестник'' преди години. Много се впечатлих и за известно време се опитах да зонувам, ей така да си пробвам волята, без кантар и точности. Не целях отслабване тогава, просто исках да си подредя хранителните навици и да се придържам към този начин на живот.
Но постепенно с напредване на възрастта започнаха промени в хормоналните нива, качване на килца, сърцебиене (леко тревожно), та си рекох скоро - хич не се моткай повече, а вади кантарчето от кашона с хлебопекарната и чети!
И ви открих ,, Я и форум имало вече'' ! :yess:
Та от няколко седмици си чета , вадя рецепти, пробвам, поръчах си Рибеното масло,а то взе че дойде пък и бързо.
Ще понатрупам малко опит с мерките и табличката, ще попрочета повечето дневници и ще пиша отново.
Сега само се показах, че ви чета и ви се възхищавам и съм ви благодарна за сдъвканата информация :bouquet: :applaus: :yess:
FLORA
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 32
Регистриран на: Съб Мар 14, 2015 9:20 pm
Жена

Дневникът на Флора.

Зоната
 

Re: Дневникът на Флора.

Мнениеот Italiano » Пон Мар 16, 2015 1:44 pm

Велкоме! :mrgreen:
Айде, Флора, чакаме скоро да се похвалиш с първите добри резултати!
:peace1:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на Флора.

Мнениеот FLORA » Пон Мар 16, 2015 10:39 pm

Благодаря за посрещането Ити :Hello: , още малко да попрочета и ще зазонувам с по голяма точност, още навлизам, уча се.
Имам с какво да се похваля :applaus: , сантиметъра отчете спад в областта на корема с 4 см от 93 на 89 за месец, и то без да съм мерила стриктно продуктите с кантарче всеки път. :smdance:
Старая се да не ползвам месни протеини. Не обичам месо . :but: Ето това ми е трудното за сега, да рзнообразя протеина.
В началото взимах често пуешко и пилешко. Много засищащо е, а и по малко блокове се хапват. С риба и млечни, по
бързо огладнявам , но надявам се да свикна.
Спадна ми доста кръвното , системно е 95 на 65 и усещам лека отпадналост преди поемане на следващите блокове, но после веднага имам приток на сили. Надявам се по скоро да отшуми това усещане. :yess:
FLORA
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 32
Регистриран на: Съб Мар 14, 2015 9:20 pm
Жена

Re: Дневникът на Флора.

Мнениеот Tonkata » Сря Мар 18, 2015 9:01 am

Добре дошла и от мен ! :Hello:
В началото докато ти се настрои организма ще имаш някои неудобства. При теб е кръвното, а при мен ми беше постоянно студено, ама мно-о-о- го студено. Треперех като "вакарелски стопаджия", чак екрана на телефона ми отказваше да приема команди :laugh4: .Ама лека, полека нещата се урегулираха.
Продължавай и сама ще се увериш !!! :hooo:
Внимавай какво си пожелаваш !
Аватар
Tonkata
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 403
Регистриран на: Пет Мар 14, 2014 3:53 pm
София
Жена

Re: Дневникът на Флора.

Мнениеот FLORA » Сря Мар 18, 2015 11:36 am

Да Тонка, логично е при този спад на количествата храна, отказ от тестено и сладко, да се усети спад на тонуса.
Но, заслужават си неудобствата. Лекотата която придобиваш, съчетана със ситост, не се постига така бързо с друг режим или диета.
Другия плюс е , че можеш да си подбереш любими неща от широката гама продукти от таблицата. ;)
FLORA
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 32
Регистриран на: Съб Мар 14, 2015 9:20 pm
Жена

Re: Дневникът на Флора.

Мнениеот FLORA » Пет Мар 20, 2015 1:33 pm

Тези дни се опитвам да ям само безмесни протеини. Изварата ми идва вече малко безвкусна и реших да я овкуся с малко сирене и кашкавал. Но кози, от местен производител, добри са.
Смесвам така, 1 1/2 БП извара 84г
1 БП сирене 28г (обезсолено)
1/2 БП кашкавал 14 г

Мазнина не добавям. Приемам го с чаша сварен нахут.
Дали е много червена тази комбибация :th: , прочетох , че първите месеци е добре да се придържаме към зелените продукти.
FLORA
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 32
Регистриран на: Съб Мар 14, 2015 9:20 pm
Жена

Re: Дневникът на Флора.

Мнениеот Маня » Пет Мар 20, 2015 2:01 pm

Защо не опиташ да овкусиш изварата - зехтин или накълцани маслини, чер пипер, червен пипер, лют пипер, малко копър, магданоз, босилек (по възможност свежи, ситно накълцани, смачкана скилидка чесън. Щом я хапваш с нахут идеалната подправка в случая е кимиона.
По-добрия вариант е да "разредиш" изварата с кисело мляко, като трябва да намалиш въглехидратните блокове, тъй като киселото мляко е смесен продукт.
Ако хапнеш печена чушка, вместо нахут, ще ти е по-вкусно. Или да включиш и ситно нарязан лук. Има страшно много начини изварата да е вкусна.
Може да се направи и "сладка" - например с какао, канела, джинджифил, карамфил и малко стевия, като добавиш и счукани ядки става страхотия.

Всички подправки са богати на полифеноли, които са изключително важни за организма ни. Освен вкус на храната, те се грижат и за доброто ни храносмилане. И се ползват без ограничение в Зоната.

А добавените сирене и кашкавал също я правят вкусна, но те вкарват в оранжево-червена зона, особено кашкавала. И като са пълномаслени (което е нормално щом са от местен производител) не са препоръчителни поне в първите месеци в зоната. Но тъй като си включила минимално количество кашкавал, може да се приеме, че е не е повече 25% от общото количество протеини, ако така ти е вкусно можеш да продължиш. Но резултатите ще дойдат по-бавно.

Освен спазване на "зелени" храни, на съотношението протеини-въглехидрати-мазнини, часовете за хранене в Зоната е важно храната да е вкусна, защото това не е диета за седмица или месец. Това е начин на хранене за цял живот.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Флора.

Мнениеот FLORA » Пет Мар 20, 2015 8:40 pm

Mания, благодаря за вкусните идеи! :applaus:
Изварата я смесвам с треви и подправки по начало, с чушки и маслини не съм пробвала, както и сладка не се бях сетила по този начин. Само върху плодова салата с цедено мляко.
Това, че трябва да ни е вкусно и апетитно е задължително, за да се превърне в начин на живот за дълго време.
Точно за това експериментирам и питам. Искам да си направя Моя Зона с храни които обожавам, за да не поглеждам на другите в чиниите.Гоня основно хормонален баланс, килата са ми малко отгоре, към 4-5.
Та, предпочитам да е постепенно и приятно. Писах по горе, че ми спадна доста кръвното , отпадам понякога и ми е некомфортно. Радвам се, че е допустима, все пак такава комбинация от протеини :smdance: , защото без млечни вкусотии ми е трудно, а месо не обичам.
Приятен уикенд ! :bouquet:
FLORA
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 32
Регистриран на: Съб Мар 14, 2015 9:20 pm
Жена

Re: Дневникът на Флора.

Мнениеот Маня » Пет Мар 20, 2015 8:50 pm

Разбирам те за месото, защото и аз съм от тази категория, Флора. Но то може да бъде заместено с белтъци от яйца, млека, соеви продукти. Аз в момента си похапвам една странна за другите супа, но е по принуда (проблеми със зъбите, и затова вече половин месец само течна храна). Накисвам си соева кайма, изчислена по етикет (моята излезе 14 г за БП). Смесих с 1 БП извара (50 г Олипмус), 240 г домат, 50 г праз и 130 г стебла от целина (селари) - 2 БВ, смлени в блендер с водица, 2/3 ч.л. зехтин и подправки на вкус и си я похапвам, пардон попийвам сладко сладко. Постни рецепти може да намериш в моя дневник, защото и аз ги предпочитам.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Флора.

Мнениеот GODzillata » Нед Мар 22, 2015 1:35 pm

Сега Флора, пък по-късно сигурно ще имаме и Фауна! :mrgreen:

Добре дошла :bouquet: , пожелавам ти весело и безаварийно зонуване! :yess:
When the going gets tough - the tough gets going
Аватар
GODzillata
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 817
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 4:39 pm
In da Zoun ;)

Re: Дневникът на Флора.

Мнениеот FLORA » Нед Мар 22, 2015 3:35 pm

Добре заварил Годзила ! :Hello:
Надявам се да имам хъс и търпение за дълго време !
Приятно изненадана съм от това, че много хора са осъзнали колко ценен хранителен режим е Зоната !
Направили сте този полезен форум, невероятен помощник за начинаещия ! :yess:
Успех и на теб! :)
FLORA
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 32
Регистриран на: Съб Мар 14, 2015 9:20 pm
Жена

Re: Дневникът на Флора.

Мнениеот Italiano » Пон Мар 23, 2015 1:41 pm

На Годзи успех не му требе - той е жеуезен!
:lol:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на Флора.

Мнениеот FLORA » Пон Мар 23, 2015 3:42 pm

O, значи отивам в Дневника на Годзила вднааага ! ;)
FLORA
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 32
Регистриран на: Съб Мар 14, 2015 9:20 pm
Жена

Re: Дневникът на Флора.

Мнениеот Маня » Пон Мар 23, 2015 3:47 pm

FLORA написа:O, значи отивам в Дневника на Годзила вднааага ! ;)

Внимавай!!! :laugh1: Заразително е!!!! :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Флора.

Мнениеот FLORA » Пон Мар 23, 2015 10:26 pm

Да вярно е заразително, особено разказа за Сръбско, както си обичам Спа-глезотийките!
FLORA
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 32
Регистриран на: Съб Мар 14, 2015 9:20 pm
Жена

Re: Дневникът на Флора.

Мнениеот Pipilota » Вто Мар 24, 2015 5:24 am

Флора, добре дошла и от мен :bouquet: И ще се радвам да се задържиш дълго време сред нас. А относно посещенията в другите дневници- който не е прочел Дневникът на Оптопозното ЗоНби - Gazilot просто не знае каква муза е Зоната.
"Притеснявам се, когато някой ми прави комплимент. Притеснява ме, че не казва достатъчно..." :fly:
Аватар
Pipilota
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1284
Регистриран на: Чет Фев 07, 2013 5:12 pm
Chicago/Varna-Asparuhovo
Жена

Следваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта