Дневникът на Gugi/ Гуги

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Gugi/ Гуги

Мнениеот Gugi » Вто Фев 03, 2015 7:39 pm

Слагам си тази рецепта тук, че да си я гледам и да не я забравям :)

Искам да се похваля, че вчера забърках соления кекс от сайта - http://www.vzonata.com/solen-keks/ с едно подобрение - вместо овесени трици, сложих брашно от лимец.
Разпределих ги почти по равно - 60 гр. овесено брашно и 48 гр. брашно от лимец. Оставих сместа да почине около 30-40 мин. преди да добавя сиренето, шунката, маслините и мазнината, а преди да ги бухна в печката добавих бакпулвера.
Импровизирах и сложих ронена чубрица, риган и шарена сол. А всъщност вместо тавичка ги изпекох във форма за мъфини с керамично покритие (нищо не съм добавяла като мазнина или хартия), излязоха си от формичките без никакъв проблем, а самите те станаха 9 на бр., като 1БПВМ е равен на мъфин и 1/8 от от 9-ия мъфин :)
Аватар
Gugi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 81
Регистриран на: Нед Яну 18, 2015 2:41 pm
София
Жена

Re: Дневникът на Gugi/ Гуги

Зоната
 

Re: Дневникът на Gugi/ Гуги

Мнениеот Маня » Вто Фев 03, 2015 7:53 pm

Гуги, скъпа, добре е в първите месеци от разходки из Зоната да се избягват зърнените храни и техните производни брашна, дори и пълнозърнести, с изключение на овеса и ечемика (и то най-вече под формата на цели зърна или трици). С кафемелачка у дома можеш да си смелиш овеса (ечемика) до грубо брашно (много по-добро от пълнозърнестите от магазините). Това е рецепта за "напреднали" в Зоната.
Последна промяна Маня на Вто Фев 03, 2015 11:05 pm, променена общо 1 път
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Gugi/ Гуги

Мнениеот Gugi » Вто Фев 03, 2015 10:56 pm

Manya, благодаря за информацията :)
Аз всички зърна си ги меля в магазина (преди да разбера, че мога и вкъщи с мелачката), т.е. лимецът си е смлян цял и просто превърнат в брашно, същото се отнася за овеса и ечемика, които ползвам, но ако не може да ползвам лимец веднага спирам. Искам да съм в Зоната както си трябва, а не около нея :pray:
Аватар
Gugi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 81
Регистриран на: Нед Яну 18, 2015 2:41 pm
София
Жена

Re: Дневникът на Gugi/ Гуги

Мнениеот Маня » Вто Фев 03, 2015 11:12 pm

Въпрос на удобство е, ако си сигурна в мястото, където ти мелят зърното. Но там мелиш по-голямо количество - сигурно поне половин килограм. А в кафемелачката можеш да си смелиш просто нужните блокове за едно ядене и да е прясно смляно. И можеш да опитам моите бирени бисквитки от овесено брашно смляно у дома. Правя си по 6 от по 1 БВ във формичката за мъфини.
5 БВ - 70 г овес, смлян на грубо брашно (или смес от равни части овес и ечемик)
1 БВ - 200 мл бира
щипка сол, щипка сода или бакпулвер (може и без), подправки на вкус (може и без тях)
Забъркваш кашица, разпределяш я в 6-те гнезда на формата за мъфини.
Печеш в загрята фурна на 180 градуса с вентилатор за 15-20 минути.
Дребен заместител за любителите на хляб :laugh:

А лимеца наистина го изключи поне за 2-3, че и повече месеца. Той все пак си е жито, както и спелтата, и камут (уж диви древни жита, но все жита и култивирани в наши дни :laugh4: )
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Gugi/ Гуги

Мнениеот Gugi » Сря Фев 04, 2015 8:11 am

Manya написа:Въпрос на удобство е, ако си сигурна в мястото, където ти мелят зърното. Но там мелиш по-голямо количество - сигурно поне половин килограм. А в кафемелачката можеш да си смелиш просто нужните блокове за едно ядене и да е прясно смляно. И можеш да опитам моите бирени бисквитки от овесено брашно смляно у дома. Правя си по 6 от по 1 БВ във формичката за мъфини.
5 БВ - 70 г овес, смлян на грубо брашно (или смес от равни части овес и ечемик)
1 БВ - 200 мл бира
щипка сол, щипка сода или бакпулвер (може и без), подправки на вкус (може и без тях)
Забъркваш кашица, разпределяш я в 6-те гнезда на формата за мъфини.
Печеш в загрята фурна на 180 градуса с вентилатор за 15-20 минути.
Дребен заместител за любителите на хляб :laugh:

А лимеца наистина го изключи поне за 2-3, че и повече месеца. Той все пак си е жито, както и спелтата, и камут (уж диви древни жита, но все жита и култивирани в наши дни :laugh4: )


Ей, Manya, Manya злато си ти :) аз твоите бирени бисквити съм ги извадила отдавна в списъка с рецепти. Ще ги пробвам 100% съвсем скоро :)

Иначе за лимецът - ясно.
За магазина - пред мен го мелят в една дървена мелчичка (много яко :laugh1: ). Да чукам на дърво в квартала има БИО магазинче и в него от пиле мляко можеш да намериш ;) Но иначе разбрах и действам както си описала - както казах, искам да съм в Зоната, а не около нея :)

Иначе днес съм с малко помрачено щастие - рекох да забъркам панакотата, че да си имам за между храненията обаче не ми се хвана желатинът и днес хвърлих в кофата труд за поне 1 час. Много тъжно :(
Аватар
Gugi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 81
Регистриран на: Нед Яну 18, 2015 2:41 pm
София
Жена

Re: Дневникът на Gugi/ Гуги

Мнениеот Маня » Сря Фев 04, 2015 8:19 am

Gugi написа:Иначе днес съм с малко помрачено щастие - рекох да забъркам панакотата, че да си имам за между храненията обаче не ми се хвана желатинът и днес хвърлих в кофата труд за поне 1 час. Много тъжно :(

Е, че защо в кофата :laugh1: Като не е стегнала си я хапваш като кремче, нали всичко си е вътре. По-недобно за носене, но иначе си е зонирана. Стегнала или не - все един и същ общ грамаш за 1 БПВМ
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Gugi/ Гуги

Мнениеот Gugi » Сря Фев 04, 2015 8:24 am

Manya написа:Е, че защо в кофата :laugh1: Като не е стегнала си я хапваш като кремче, нали всичко си е вътре. По-недобно за носене, но иначе си е зонирана. Стегнала или не - все един и същ общ грамаш за 1 БПВМ


Ама то като вода с бял цвят и плодове стоеше, никаква плътност. Няма как да измеря блоковете, да не говорим, че само го близнах и горчеше. Реших да не рискувам :)
Но пък ще има един щастлив човек, защото вчера бърках същото, но със захар (повечко) и наредих бисквити за господина, че той няма нужда толкова от Зонуване (въпреки че за мен Зоната не е само за отслабване, а за баланс, здраве и добро настроение) и го погледнах - идеален, ама е с желатин от 2015 ;)
Аватар
Gugi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 81
Регистриран на: Нед Яну 18, 2015 2:41 pm
София
Жена

Re: Дневникът на Gugi/ Гуги

Мнениеот Маня » Сря Фев 04, 2015 8:35 am

Желатинът е бил виновен :laugh1: А щом е и горчало със сигурност нещо не е бил като хората. Зависи къде е бил съхраняван по някой склад, дори да е в срок на годност.
А иначе - пасатора, на гладко кремче и в бурканче :laugh4:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Gugi/ Гуги

Мнениеот Gugi » Сря Фев 04, 2015 11:44 am

Manya написа:А иначе - пасатора, на гладко кремче и в бурканче :laugh4:


дано не се случва отново, но ако рече пак да ме прецаква :( , ще знам какво да го правя :) Благодаря!
Аватар
Gugi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 81
Регистриран на: Нед Яну 18, 2015 2:41 pm
София
Жена

Re: Дневникът на Gugi/ Гуги

Мнениеот Melkat » Сря Фев 04, 2015 5:10 pm

Gugi написа:....
Иначе днес съм с малко помрачено щастие - рекох да забъркам панакотата, че да си имам за между храненията обаче не ми се хвана желатинът и днес хвърлих в кофата труд за поне 1 час. Много тъжно :(


Гуги, и аз вчера правих чийзкеикчето - същата история, както при теб се случи. Желатинът не стегна и горчи. Помислих, че горчивината е от стевията, макар че сложих само три пакетчета (такава ползвам поради липса на друга). Но прегърнах девиза "Пениш се не пениш се, ке те ям" си го хапвам като кремче, както ти предлага Маня. Все пак материал се е вложил :)
Тъй като любовта и страхът не могат да живеят съвместно, когато трябва да избираме между тях е много по-вероятно да останем изплашени, отколкото обичани.
Николо Макиавели
Аватар
Melkat
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 230
Регистриран на: Нед Юли 20, 2014 8:41 am
Жена

Re: Дневникът на Gugi/ Гуги

Мнениеот Маня » Сря Фев 04, 2015 5:18 pm

Добра течна стевия се предлага на пл. Славейков в София в сравнително новооткритата сладкарница СТЕВИЯ (до магазина на DM), която предлага само сладкиши със стевия за подсладител. Много лесно се дозира, защото на опаковката е посочено колко мл на колко захар отговарят.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Gugi/ Гуги

Мнениеот Gugi » Чет Фев 05, 2015 8:00 am

Melkat написа:Гуги, и аз вчера правих чийзкеикчето - същата история, както при теб се случи. Желатинът не стегна и горчи. Помислих, че горчивината е от стевията, макар че сложих само три пакетчета (такава ползвам поради липса на друга). Но прегърнах девиза "Пениш се не пениш се, ке те ям" си го хапвам като кремче, както ти предлага Маня. Все пак материал се е вложил :)

Ех, че гадно :( Съжалявам, че така се е получило. Аз днес или утре пак ще тествам, пък да видим, дано е от желатина...
Иначе браво за девиза и успех ;))

Manya, благодаря за информацията. Аз имам едно шишенце стевия extra virgin и там го карам на око, но ще взема да отида до Славейков да си взема такава с описание, че много ще помогне :)

Успешен ден от мен!
Аватар
Gugi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 81
Регистриран на: Нед Яну 18, 2015 2:41 pm
София
Жена

Re: Дневникът на Gugi/ Гуги

Мнениеот Маня » Чет Фев 05, 2015 8:23 am

Със стевията трябва да се внимава, защото понякога 1 капка повече и нещото става горчиво.

Не знам как е с другите, но аз вече не изпитвам необходимост от храна, която да е сладка - мъфини, кремчета, тортички, баклавички и всичко, в което може да се добави стевия. Май единствения "подсладител" са фурмите и петмеза от фурми за бонбонките или шоколадовия мус и то не за сладост, а за консистенцията. При всяко следващо забъркване намалявам количеството им в полза на какаото (все оранжевеещи продукти са си така или иначе). А бях върл любител на тежки сладка от всичко, което може да се направи на сладко. И мисля, че си има обяснение - балансираното хранене.
Виж, от крем-карамела на Танита ми потекоха лигите. Това е любмия ми десерт. Но от него ми е любим карамела. Някога, когато го правех (леле, като че е било преди векове :laugh4: ) в яйчено-млечната смес слагах 1-2 лъжици захар, а карамелизирах чаша и половина - две до горчив карамел.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Gugi/ Гуги

Мнениеот Gugi » Пет Фев 06, 2015 8:43 am

И тук да си се оплача - как може да днес да съм с 500 гр. отгоре? Не съм прегрешавала с нищо (наистина). Само последните два дни имах шантава вечеря - телешки суджук за протеин, вино за въглехидрат, маслини за мазнина. Не казвам, че е ОК, но все пак ми се вижда балансирано...или? :hm:

Може би е хубаво да спра да се меря всеки ден, че да не изпадам в такива състояния ;) ама пуст навик, какво да правиш...
Аватар
Gugi
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 81
Регистриран на: Нед Яну 18, 2015 2:41 pm
София
Жена

Re: Дневникът на Gugi/ Гуги

Мнениеот Маня » Пет Фев 06, 2015 8:54 am

Гуги, не се отчайвай. И аз днес съм по-тежка от вчера с цели 300 г. :laugh1:
Имаш решение - или да се мериш всеки ден, ако това те стимулира и те кара да си максимално стриктна в спазване на зелената зона, или да се мериш 1 път в седмицата - защото при всички случаи ще има ефект. Върху теглото оказва влияние и цялостното психическо състояние, а при жените и ежемесечния цикъл.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Gugi/ Гуги

Мнениеот tanita68 » Пет Фев 06, 2015 10:55 am

Освен това е възможно ако телешкия суджук е бил по-солен това да е задържане на вода. А и вариране на килограмите се получава в различните дни. Дори и ако не си успяла да посетиш тоалетната преди да се претеглиш също оказва влияние. Така че не се отчайвай и продължавай в същия дух. Ако трябва промени вечерята и виж как ще се чувстваш на другия ден. :)
Аватар
tanita68
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 701
Регистриран на: Пет Яну 24, 2014 11:16 am
Уусикаупунки, Финландия/ Свищов, България
Жена

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта