Kristal в Зоната на здрача

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Kristal в Зоната на здрача

Мнениеот Kristal » Пон Апр 28, 2014 10:29 am

Започвам моето дневниче с надеждата да получавам напътствия и съвети от по-опитните във форума, които коментират активно в дневниците, така че в тези първи дни в Зоната няма да се чувствам изгубена сред тоновете информация и дезинформация в интернет.

След два дни четене и опити за правилно дозиране на храните, моя съпруг каза, че съм потънала в Зоната на здрача и не пропуска да се "бъзика" с мен, но пък отиде и напазарува почти всичко каквото му казах, че ще ми трябва и усещам желание да ми съдейства. Той самият има огромна нужда да влезе във форма, има поне 20 килца над нормата, но засега няма да го закачам, ако сам пожелае, тогава ще е и по-лесно да се спазва режима, като се храним двамата еднакво.

Така, вчера беше първият ден, в който се опитах да бъда в Зоната и мисля, че успях. Усещам го от начина, по който се чувствам - първо, няма го този вечен глад, който ме кара да ям през час. Само вечерта усетих глад по никое време и хапнах няколко лъжици кисело мляко, което въобще не е по стандарта на Зоната, тъй като е домашно подквасено и е пълномаслено и с него приех повече мазнини отколкото ми трябват.

Колкото повече чета книгата на доктора, толкова повече се учудвам как не съм станала 100 кила досега :о Моето хранене е било предимно въглехидрати - да кажем около 70 %, 20% протеини и най-много 10% плодове и зеленчуци... Резултат - високо кръвно и бетаблокери, които не помагат особено, подпухналост сутрин, никаква енергия. Преди години обикалях с пеш километри по улиците, сега малките разстояния ми създават проблем - получавам болки и отоци в краката. Започнах да си мисля, че още нямам 50 години, а се чувствам по-зле от 70-годишните бабички, които са жизнени като кози и по цял ден щъкат нагоре-надолу :th:

Заслуга за влизането ми в зоната има Руслан Мъйнов, ДА Е ЖИВ И ЗДРАВ! Наскоро гледах Комиците и ми направи впечатление че се е стопил наполовина. Потърсих го в нета и открих негово интервю, в което споменава, че откакто е в Зоната се чувства като нов човек, пълен с енергия. Точно като чух за енергия и си казах това е! Най-големият ми кошмар - да нямам сили за нищо, а освен това не мога да си събера мислите, трудно помня и който казва, че Гинко билоба помага за подобряване на паметта и умствените способности, да иде да се гръмне, няма такова нещо или поне тези добавки, които се продават по аптеките не вършат работа. Може да се каже, че
още първия ден усетих разликата от това, да не се тъпчеш с въглехидрати цял ден - та аз ядях поне по един цял шоколад :noo: отделно много хляб, макарони, козунаци - почнах ги още преди Великден...

Така, за миналия ден, в който се запознавах с основните неща в Зоната, може да се каже че успях да направя само едно - да сложа храната си в чиния и да се опитам да балансирам зеленчуци и месо според метода за измерване с дланта на ръката. В късния следобед обаче се появиха двама провокатори благодарение на които изядох парче козунак и няколко шоколадови бонбона, на които нямаше как да устоя, защото бяха от специализиран магазин за шоколад и просто това не е по силите на начинаещо ЗоНби ...

Вчерашният ден мина по-успешно, като резултат - тази сутрин се събудих без отоци на лицето или може би са били минимални. Не чувствах и глад, затова спокойно имах време да си обмисля закуската и се оказа, че от пълен хладилник с храна, почти няма какво да избера, повечето неща са в червеното. Така, реших в закуската да включа 1 филия пълнозърнест хляб, в който прочетох че има овес, ръж и още сума ти неща, като избрах малка филия и и сложих на око 2 БВ. Тук добавих и половин домат, доста голям, но реших да има поне нещо от зелените храни и му определих 0.5 БВ. Така, минаваме към протеините. Един белтък - 0.5 БП, Бекон свински - 1.5 БП и сирене 0.5 БП. Без добавка на БМ, защото бекона си има и сиренето също.

За обяд имам парче свинско месо и мариновани гъби които смятам да сготвя с други зеленчуци, сега ще започна да смятам, имам уред за готвене на пара, смятам зеленчуците да ги сготвя там, а месото да го сваря. Вероятно ще е добре да сваря месото, а бульона да запазя и да го ползвам за вечерята. Днес ми е почивен ден, така че ще мога цял ден да се зонирам :)
Аватар
Kristal
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 165
Регистриран на: Съб Апр 26, 2014 12:24 pm

Kristal в Зоната на здрача

Зоната
 

Re: Kristal в Зоната на здрача

Мнениеот Маня » Пон Апр 28, 2014 11:21 am

Честито дневниче! И много успехи в Зоната!
Мда, в здрачната част си още на Зоната, с обясненията за онова, което си хапнала и смяташ да хапваш. Но така е винаги в началото. Всеки решава, че като е прочел тук-там по нещо, поровил в сайта и форума, вече е готов да почне. Методът на око не е лош, но е за "напреднали" в Зоната и за извънредни случаи, когато сме на купон, на гости или на ресторант. За резултати в Зоната най-добър си е методът на блоковете. И задължително - кантарче! Добре е да се през първите 2-3-4 месеца към продуктите от "зелената" зона на таблицата с блоковете. За предпочитане е зеленчуците и плодовете да се консумират в сурово състояние, тъй като при термична преработка се променя значително гликемичния им индекс, а една от препоръките в Зоната е да се консумират въглехидратни храни с нисък гликемичен индеск.
Но не се отчайвай Кристал! Всички започваме къде бързайки, чели-недочели, разбрали-недоразбрали философията на балансираното хормонално хранене, но с помощта на всички зонковци - опитни и прошъпулници, ще намериш вярната посока.

Добре е да дадеш инфо за това колко кг си, височина, разни мерки по частите на тялото. Как си си определила блоковете, които ще приемаш на ден, как си ги разпределила. И да споделяш проекто-менюто си, за да може да се коригира, ако се налага.

Още веднъж добре дошла и успех!
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Kristal в Зоната на здрача

Мнениеот Tatyana » Пон Апр 28, 2014 11:40 am

Добре дошла Кристал :bouquet:. Да знаеш, че си попаднала точно на правилното място и никой няма да те остави да се чувстваш изгубена сред морето от информация, така че спокойно. И аз се чувствах така преди няколко месеца, докато не попаднах в този форум :)
Дай повече инфо за себе си (мерки, обиколки), за да можеш да сравняваш след време и да се радваш на разликите. Опитай се поне в началото да се храниш повече със зеления списък от храни и да си вземеш кухненска везна за по-точно измерване. Метода на око е за случаите, когато нямаш възможност да мериш и след като си поне няколко месеца в Зоната и знаеш горе-долу колко изглежда количеството от всичко. Успех от мен :yess:.
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

Re: Kristal в Зоната на здрача

Мнениеот Tatyana » Пон Апр 28, 2014 11:43 am

Маня, почти еднакви неща сме писали :). Извинявай, че съм те дублирала, но така е като говоря по телефона и не видях, че си ме изпреварила ;)
Аватар
Tatyana
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 485
Регистриран на: Пон Фев 10, 2014 5:39 pm
София

Re: Kristal в Зоната на здрача

Мнениеот Маня » Пон Апр 28, 2014 11:48 am

Tatyana написа:Маня, почти еднакви неща сме писали :). Извинявай, че съм те дублирала, но така е като говоря по телефона и не видях, че си ме изпреварила ;)

Няма нищо лошо в това - така Кристал ще е сигурна, че тук мненията за Зоната са все в една посока и че ако иска да успее и тя трябва да мисли в тази посока :laugh4: и да действа по Зоната, а не около Зоната
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Kristal в Зоната на здрача

Мнениеот Kristal » Пон Апр 28, 2014 12:01 pm

Manya и Tatyana благодаря за коментарите и топлото посрещане. Наистина, още не мога да се справя с комбиниране на храните, но докато се сдобия с кантарче и прочета повечко за режима и това е нещо, все пак поне спрях да ям огромни количества въглехидрати. По отношение на мерките:
Височина - 158 см
Талия - 81 см
Ханш - 104
Гърди - 94 см
Тегло - 65 кг

Не спортувам, но работя права и съм постоянно на крак и в движение.
Вчера изглежда се справих по-добре, защото бях в кондиция и не изпитвах глад. С втората закуска обаче нещо съм сгафила, защото преди вечерята бях доста гладна. Сутринта не бях гладна след събуждане, но днешната ми закуска също не е била както трябва, защото огладнях след около два часа, но не ядох, а взех капсули с масло от вечерна роза, тъй като още нямам рибено масло и пих вода, нещото което винаги забравям. Това реши проблема, иначе мозъкът ми е свеж и съм в добра кондиция. Имам енергия, което е моята цел всъщност. Глада може и да е рефлекс, тъй като с години съм се хранила по всяко време, понякога през два часа, понякога през три, а точно в 11.30 ми беше времето за обяд, тъй като след това започвам работа и сега може около 11 ч. стомаха ми да реагира като кученцата на Павлов, но това ще се разбере с времето.

За блоковете, реших като за начало съвсем самоцелно да ги определя на 9, но може би трябва да са 10, не мога да го сметна това, а в калкулатора на сайта на доктор Сайърс дава 11, но някъде прочетох че не може да му се вярва по отношение на жените.

Разпределяне на блоковете - още съвсем експериментално:
Закуска сутрин - 2 блока -
обяд - 3 блока
закуска следобед - 1 блок
вечеря - 2 блока
късна закуска - 1 блок

Това ми е плана засега, продължавам да чета, а колкото повече чета, толкова повече въпроси излизат и разбирам колко съм доста далече от истината.
Аватар
Kristal
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 165
Регистриран на: Съб Апр 26, 2014 12:24 pm

Re: Kristal в Зоната на здрача

Мнениеот Маня » Пон Апр 28, 2014 12:20 pm

Е, ти нямаш много много за сваляне, което със сигурност ще става и по-бавно. Но това не трябва да те отчайва.
Няма такова нещо, да не се вярва на калкулатора на д-р Сиърс. Много от нас, започвайки с 9, че и с 8 блока, след време установяват, че придържането към 11 блока е май най-доброто за хора, с ниска физическа активност, но които имат да смъкват килограми. Аз лично започнах с 9 блока, но изпитвах глад. Пробвах с 10 и пак нещо не беше като хората. Сега съм на 11 и се чувствам отлично. В Зоната отслабването става с ядене, а не с гладуване. Онова, което трябва да наблюдаваш, е дали се появява чувство на глад между храненията. Можеш да започнеш с 9 блока, но ако преди да се ориентираш към Зоната си си похапвала добре, със сигурност ще изпитваш глад. Но трябва да си сигурна и дали е глад, защото може да е жажда. Затова не забравяй да пиеш вода, мнооооого вода. В Зоната не трябва да се изпитва глад. Правилно балансираното меню и спазването на интервала между храненията убива чувството за глад. Появили се то, значи нещо не е както трябва - или блоковете са по-малко, или не си балансирала правилно храната, или си увеличила времето между храненията. Между закуската и обеда периода не трябва да е повече от 5 часа. От обеда до следобедната закуска - отново до 5 часа. От следобедната закуска до вечерята - до 2 и половина часа. От вечерята до късната закуска - до 5 часа.

Добре е да прочетеш темата за рибеното масло и да се постараеш да си го осигуриш. Д-р Сиърс придава особено значение на неговата консумация във връзка с хормоналното хранене.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Kristal в Зоната на здрача

Мнениеот GODzillata » Пон Апр 28, 2014 12:29 pm

Kristal написа:...Бекон свински - 1.5 БП и сирене 0.5 БП. ...За обяд имам парче свинско месо ...


Привет и добре дошла! :bouquet:

Мнооооо-го смееееееее, млаааааа-ди смеееееееее...... :)

Няма да се пУашиш, след няколко седмици ще си профи вече. ;)
Руслан Мъйнов определено и мен ме тласна към Зоната, но също така и този чудесен сайт и форум със ЗоНбенца - всички толкова мили и отзивчиви, а пък к'ви вкусотии се ядат в Зоната, направо не е истина! :smdance:

Може би за начало не е зле да махнеш свинското от менюто си, аз преди бях върл фен на свинското и покрай вратната пържола не признавах нищо друго, докато сега самата идея за свинско ми е противна.

Стискам палци, желая ти весело зонуване! :yess:
When the going gets tough - the tough gets going
Аватар
GODzillata
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 817
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 4:39 pm
In da Zoun ;)

Re: Kristal в Зоната на здрача

Мнениеот Kristal » Пон Апр 28, 2014 12:41 pm

GODzillata благодаря за коментарчето :) свинското е, защото в хладилника в момента това има предимно :lol: Поне не е тлъсто много :) Постепенно ще го заместя с пиле и риба. Все пак няма да го хвърля я, мъжа ми ще ме скалпира :laugh1: Сега основния ми проблем е как да се храня както трябва когато съм на работа и в движение. Ще трябва да си нося храна с мен, трябва да я приготвям предварително, това обмислям как да стане, но ще се получи, имам добро предчувствие.
Аватар
Kristal
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 165
Регистриран на: Съб Апр 26, 2014 12:24 pm

Re: Kristal в Зоната на здрача

Мнениеот Маня » Пон Апр 28, 2014 12:53 pm

Kristal написа:Сега основния ми проблем е как да се храня както трябва когато съм на работа и в движение. Ще трябва да си нося храна с мен, трябва да я приготвям предварително, това обмислям как да стане, но ще се получи, имам добро предчувствие.
О, това го правим всички работещи. А хладилниците ни са пълни с кутийчета с блокчета заготовки и си ги мешаме вечер за другия ден. Забавно е. Но не е невъзможно.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Kristal в Зоната на здрача

Мнениеот GODzillata » Пон Апр 28, 2014 5:46 pm

Manya написа:... А хладилниците ни са пълни с кутийчета с блокчета заготовки и си ги мешаме вечер за другия ден. Забавно е. Но не е невъзможно.


:lol: И уикендът минава в правене на блокчета за през седмицата.
When the going gets tough - the tough gets going
Аватар
GODzillata
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 817
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 4:39 pm
In da Zoun ;)

Re: Kristal в Зоната на здрача

Мнениеот Kristal » Пон Апр 28, 2014 7:22 pm

Днес тъй като станах късно и закусих в 10, после следващите хранения през 4 часа и се оказа, че едно хранене съм го пропуснала, обаче пък се чувствам перфектно, никакъв глад, в кондиция съм, но кантарчето от ибей вече пътува насам, така че като го получа, ще прецизирам нещата, няма да е всичко на око. Значи след сутрешния глад около 11 не съм имала повече такива гладни състояния. На обяд спретнах манджа на око, както казах свинско нетлъсто, на око го определих около 200 грама, значи яденето е за двама, така че за мен го броя около 100 грама - 3 ПБ. Добавих замразен зеленчуков микс. Сложих микса и месото да се варят в малко вода, добавих сол, червен пипер, джоджен и черен пипер. След като омекна му добавих малко био брашно, някакво германско, колкото да се сгъсти. Направих една голяма салата и това нещо го хапнахме двама човека, беше много вкусно и вероятно уцелих зоната, защото от 14 ч. до 18.30 си бях свежа и без никакъв глад. Направихме си една дълга разходка покрай реката, времето беше супер, накрая седнахме на едно заведение, в което ми направиха тостер със съставки по желание, комбинираха ми го с месо, зеленчуци, много тънко хлебче и без сосове. Вярно, на око е всичко, но няколко дни ще е така, поне ще свикна да ям през четири часа и най вече сега като ми мине погледа върху някоя храна и не виждам шоколад или мляко, ами виждам въглехидрат или протеин :laugh4: В дилема съм какъв протеин на прах да си купя, сега почвам да чета.
Аватар
Kristal
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 165
Регистриран на: Съб Апр 26, 2014 12:24 pm

Re: Kristal в Зоната на здрача

Мнениеот Kristal » Вто Апр 29, 2014 8:45 am

Ей много ми куца математиката..
Скомандарих следната закуска - 1/2 ч.ч извара с 0.5 масленост - 2 ПБ; 1 портокал - 2 ВБ и 1/2 ч.л зехтин с розмарин, само че преди зехтина това бях сложила 3 фъстъка и три маслини, като добавих зехтина махнах маслините, обаче забравих фъстъците и така сега с мазнината прекалих.

Радост вкъщи, мъжа се заинтригува и започна да пита иска и той да се включи. Сега трябва да видя как да му включа любимата ракийка в играта :lol:
Аватар
Kristal
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 165
Регистриран на: Съб Апр 26, 2014 12:24 pm

Re: Kristal в Зоната на здрача

Мнениеот GODzillata » Вто Апр 29, 2014 9:48 pm

Kristal написа:...сега с мазнината прекалих.

Радост вкъщи, мъжа се заинтригува и започна да пита иска и той да се включи. Сега трябва да видя как да му включа любимата ракийка в играта :lol:



Мазнините НЕ са проблем.

60гр. рИкия е 2БВ + доматена салата от 240 гр. = 1БВ, стават 3БВ, след това може да мушне една пилешка пържола от 3БП и е Зоната отвсякъде! :)
When the going gets tough - the tough gets going
Аватар
GODzillata
Магистър в Зоната
Магистър в Зоната
 
Мнения: 817
Регистриран на: Сря Мар 19, 2014 4:39 pm
In da Zoun ;)

Re: Kristal в Зоната на здрача

Мнениеот gogo » Вто Апр 29, 2014 10:25 pm

Не забравяй обаче, че концентрата е в червената зона и трябва да се избягва. Научи го да пие червено вино. :bigsm40:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Kristal в Зоната на здрача

Мнениеот Kristal » Сря Апр 30, 2014 8:35 am

Ейй, благодаря за инфото, мъжа от ракийката няма да мога да го откажа, от биричката също. Сега първо да науча мене си да пия червено вино, аз го харесвам де, но се сещам за него само като има сърмички :) Казах на благоверния да ми намери хубаво червено вино, няма да е проблем, защото в нашия винпром има магазин и там са най-хубавите вина, една бутилка Мавруд ще ми дойде добре.

Сега направих зарибяваща закуска, на човеко зоната взе да му харесва :) ама кръшка - като ми види гърба и се налапва с една шепа фъстъци или нещо друго :laugh1:

Закуската стана така:
1 яйце - 1 БП
извара - 5 БП
био брашно - 6 БВ
три лъжички кисело мляко/не го броя/

От яйцето и брашното направих палачинки. Забърках ги в шейкърче, като добавих малко сол и сода бикарбонат и вода на око докато добие нужната гъстота.

Пържене в незалепващ тиган, само напръскан с олио. Плънката я направих от изварата и киселото мляко, разбърках ги с малко солчица. Казах на мъжа ми да си слага каквито иска подправки отгоре - чубрици, там разни и разнообразни. Така мисля че се получи закуската за двама, човека остана доволен и каза, че отива да купува скумрия :)
Аватар
Kristal
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 165
Регистриран на: Съб Апр 26, 2014 12:24 pm

Следваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта