Дневникът на Маня

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пет Апр 15, 2016 8:23 pm

БУРГЕР С МЛЕЧЕН СОС

Изображение

Рецепта за бургера

8 БВМ

2 БВ - настъргана изцедена тиквичка и малка глава лук
4 БВ - 1 чаша пасиран предварително накиснат нахут
2 БВ - 4 с.л. брашно от нахут
4 БМ - 1 малко авокадо
4 БМ - 40 пръски зехтин

Подправки: кимион, черен пипер, чили, 1/2 връзка магданоз, 1/2 връзка копър, сол на вкус.
Всички съставки се смесват и се оформят 8 плоски кюфтета, които се пекат върху хартия за печене.

Рецепта за млечния сос

2 БП - 120 г цедено кисело мляко овкусено с чесън, мента и кора от лимон.

За допълнение до 3 БПВМ - 1 БПВМ ягодов сладолед
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Зоната
 

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пет Апр 22, 2016 9:25 am

Най-после и аз да се захвана със "спорт" :lol: Детенце ми връчи карта за йога студио за 6 месеца. Първото посещение беше леко трагикомично като изпълнение :lol: (като си спомням какво можех да правя от тези движения и асани преди 30-тина години), но усещането след този час и половина беше невероятно. Спах като новородено. И ще положа усилие да съм редовна и да се опитвам и у дома да посвещавам поне по половин час на ден за част от програмата.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот NikoLinia » Пет Апр 22, 2016 4:59 pm

Наистина чудесен начин да се движиш. Аз много харесвам йогата и когато практикувам редовно се чуствам много по-енергична, балансирана и даже по-добра. Желая ти да проявиш постоянство, за да се насладиш на прекрасните й плодове! :) :medi:
Аватар
NikoLinia
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 211
Регистриран на: Съб Дек 13, 2014 8:18 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Katerinka » Пет Апр 22, 2016 5:50 pm

Браво Манче!!!
"Има само едно кътче от вселената, което със сигурност можете да подобрите - себе си"
Аватар
Katerinka
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 635
Регистриран на: Сря Май 27, 2015 6:10 am
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Апр 23, 2016 5:24 pm

Хлебни мъфини с квас

Всеки по 2 БВ

Приготвяме си квас от 70 г брашно от лимец и 15 г брашно от ръж (процедурата отнема поне един ден, ако започнем с половината от брашното и периодично дозахранваме кваса с по 1 ч.л.
Когато квасът е готов, с него замесваме меко тесто с още 70 г брашно от ечемик и 70 г брашно и щипка сол. Оставяме да втаса завито със стреч фолио и кърпа на топло около 2 часа. Разделяме тестото на 8 топки, които разпределяме във форми за мъфини и правим отгоре с нож леки прорези под формата на кръст. Оставяме завити със стреч фолио и кърпа на топло да втасват още 2-3 часа.



Скрит текст:
Изображение
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Апр 23, 2016 7:15 pm

Пролетна супа

4 БВ

Изображение

1 връзка лобуда и 1 връзка киселец, стрък чесън и стрък зелен лук - не броя
4 БВ - 56 г овес или ечемик, леко сварен предварително
самардала, черен пипер и подправки по избор
вода за 2 порции (2 непълни чаши)

Посварения овес (ечемик) се смесва на измитите и нарязани наситно зелефоци. Вари се 10-15 минути след кипването.

Поднася се с 2 БП цедено кисело мляко и 2 БМ зехтин.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Italiano » Вто Апр 26, 2016 4:44 pm

Успех със спорта, Маня! Няма да се изненадам, ако си изкараш редовно цялата карта, щото ти си си на 6, както се казва.
:peace1:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Апр 28, 2016 10:56 pm

БРОКОЛИ "БАНИЦА"

3БПВМ

3 БП - 3 яйца или 6 белтъка
1 БВ - 320 г броколи
1 БВ - 130 г стар лук
1 БВ - 1 с.л. стафиди (червеничко!)
3 БМ - 1 ч.л. зехтин

Изображение

Броколито се настъргва или на ситно ренде, или в кухненски робот, така че да стане като на трохи, може и с нож да се накълца, но отнема доста време.
Лукът се нарязва в желаната форма (аз го препдпочитам на тънки полумесеци. Задушава се и леко се запържва в зехтина.
Добавя се към суровото броколи, заедно със стафидите и яйцата. Добавят се подправки - мента, къри, куркума, черен пипер, кориантър, сол - на вкус. Всичко се разбърква.
Растила се в тавичка с незалепващо покритие или върху хартия за печене така че да е с дебелина около 1,5-2 см. Пече се в предварително загрята фурна на 190 г около 30 минути.
Голяяяяма порция! Но може да се раздели на три по 1 БПВМ и да се допълни по желание с други вкуснотии: нискомаслено сиренце, да се полее с нискомаслено кисело мляко с малко чесън и ядки или каквото ви дойде на ум.
"Баницата" е вкусна и топла, и студена.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пет Апр 29, 2016 3:37 pm

АРОМАТНИ ПРОЛЕТНИ ПИЛЕШКИ ГЪРДИ

Няма блокове, защото ще си го меря след като е готово

Изображение

Смилам в чопъра листата на пресен магданоз, копър, джоджен, дефисил, калоферче, мента, 1-2 стръка чесън, 1-2 стръка зелен лук с 1-2 щипки сол.

Пилешките гърди се разрязват откъм дебелата част, така че да образуват нещо като полуджоб или пеперуда (кой както успеее - въпрос на нож и умение за боравене с мръвките - аз съм малко на вие, но нещата пак се получиха). Поръсва се вътрешната страна на джоба с черен пипер и чили. Поставя се част от смлените зеленийки и се затваря. Филетата се подреждат в тавичка (добре е да има и капак). Поръсват се пак с малко сол, черен пипер и чили. По желание може да се добавят върху всяко филе по 2-3 капки соев сос, сок от нар. Отгоре се нареждат лъста от подправките. Налива се 1 кафяна чашка вода и се покрива с капак. Пече се на фурна 20 минути. След това се маха капака и се пече още 10-тина минути.

Сервира се с въглехидрат по избор и се поръсва със зехтин (съответните блокове).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Май 01, 2016 11:50 am

ЗЕЛНИК

4 БПВМ

Изображение

2 БП - 112 г извара
2 БП - 2 яйца или 4 белтъка
4 БВ - 80 г овесени трици
4 БМ - 1 1/3 ч.л. зехтин

Зеленото, което не броя - връзка киселец и 2 връзки лобуда.Подправки - самардала, черен пипер, чили.

Зелефока се нарязва и задушава за 10-тина минути. Като леко се охлади се добавят останалите съставки. Разбърква се добре и се пече в тавичка с незалепващо покритие 20-тина минути на 180 градуса.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Suzi » Съб Май 21, 2016 11:56 am

Маня, прочетох нахутени хлебчета и веднага потърсих рецептата с търсачката, обаче неуспешно :doNotKnow: Би ли ме упътила, къде да я намеря? Благодаря предварително! :bouquet:
Видях, че ходиш на йога, браво! Аз никога не съм пробвала, но скоро попаднах на тази снимка във фейса - за първи път на йога ;) :laugh4: Пожелавам ти скоро да си като инструкторката :yess:
Скрит текст:
Изображение
Когато си в дупка, спри да копаеш!

Изображение
Аватар
Suzi
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 179
Регистриран на: Вто Дек 31, 2013 1:32 am
България/Германия
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Май 21, 2016 12:06 pm

Като влезеш в Готвене и рецепти в Зоната - част 2, напиши в нейната търсачка НАХУТЕНИ и ще ти излезе рецептата. Не знам защо в общото търсене не се получава.

Безнадеждно е да стана като треньорката - продължавам да съм в ролята на нещастния ученик :laugh1: . Но пък е адски гот накрая на сеанса - 20 минути релакс и медитация.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Petja » Пон Май 30, 2016 3:48 pm

Здравей Маня,
може ли малко help. Не ми се подхваща темата за месото в фейса, защото като гледам коментарите всеки е с различно мнение относно грамажа на блока. Един казва 20 гр. друг 28 трети 42 да не говорим за сурово и готово месо. Един си приел една истина друг друга. От форума и двете книги на Бари Сиърс съм разбрала следното.
Сурово месо 28 грама 1 блок, ако е на кайма 42 гр един блок. Приготвено месо 42 грама. Т.е. всичко пилешко, телешко, риба и тнт ако е готово печено или задушено по 42 гр. блока.Това мисля че го видях някъде във форума. Така ли е или аз съм в тотална грешка.
Аватар
Petja
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 61
Регистриран на: Пон Дек 29, 2014 3:22 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пон Май 30, 2016 3:54 pm

Месните и рибни продукти се мерят сурово по Бари. Неговите рецепти са с минимална термична обработка. Дори телешката кайма си я броя по 28 г, защото си меля от филе, тъй като не ям друг вид месо. Меря всичко сурово. Приготвям. Ако е по-голямо количество меря и деля на вложените блокове. Винаги може да има разлика в зависимост от времето на обработка. Ако си приготвям само за едно хранене, тогава меря в суров вид и колкото се получи след обработката.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Petja » Пон Май 30, 2016 4:04 pm

Ям основно пилешко бонфиле, заешко месо и телешко. Всичко да меря в сурово състояние по 28 гр. и след това да готвя. Благодаря
Аватар
Petja
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 61
Регистриран на: Пон Дек 29, 2014 3:22 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пон Май 30, 2016 4:08 pm

1-2 г разлика при протеините или 10-20 при въглехидратите нямат особено значение. Важно е да са в правилното съотношение 1:1.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта