Дневникът на Маня

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Юни 09, 2016 1:14 pm

Вместо хляб

6 БВ

2 БВ - 28 г брашно от овес (по възможност пълнозърнесто)
2 БВ - 24 г брашно от ечемик (по възможност пълнозърнесто)
2 БВ - 32 г брашно от нахут (по възможност пълнозърнесто)
щипка сол, 1/2 пакетче бакпулвер, вода около 1/2 чаша.

Брашната, солта и бакпулвера се разбъркват добре на сухо. Долива се внимателно водата, така че да се получи каша с гъстота за мъфин. "Тестото" се запределя в 6 формички за мъфини (най-добре е да са силиконови) и се пече в предварително загрята на 180 г фурна с вентилатор за 20-25 минути.

Всеки един "мъфин" е идеалната зонова филийка хляб от 1 БВ към някое от основните ви хранения.

Естествено може да направите такива мъфини само от единия вид брашно, или да комбинирате два. Винаги стават разкошен заместител на разните бонуси, тонуси, вити и подобни уж здравословни хлябове, но не и за Зоната. Овесеното брашно може да се замени и с овесени трици.

Приготвянето е лесно и бързо, а "хлябът" е вкусен и зонов.

И трите вида брашна се предлагат в магазините за здравословни храни.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Зоната
 

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Юни 12, 2016 11:06 am

ЕЧЕМИЧЕН ХЛЯБ С КВАС

12 БВ

1 БВ - пълнозърнесто ръжено брашно (12 г)
11 БВ - пълнозърнесто ечемичено брашно (132 г)

От 1 БВ ръжено брашно и 2 БВ ечемичено забърках рано сутринта кашица с изворна вода, за да започна да си правя квас.

Най-добрият квас става от ръжено брашно, но то не е зоново. Не бях сигурна дали ще се получи квас с ечемиченото брашно, но пробата си заслужаваше.

След като се появиха първите мехурчета в кашата започнах да захранвам кваса с по 1 БВ ечемичено брашно. След последната порция оставих добре да се надуе, разбърхак и изсипах в съдчето, в което го изпекох. Изчаках 2 часа да довтасва.

И ето резултата :) . Не можех по полезен да го съчиня. Да е от зърно, което Бари одобрява, да е с квас, а не с мая, да няма бакпулвер. Е, вярно, отнема време. Но ако веднъж си направи човек квас, може да го поддържа (особено онези дето не могат без хляб.)

Готовият хляб тежи 300 г - филийка от 25 г за 1 БВ.

Скрит текст:
Изображение
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Юли 27, 2016 8:13 pm

Резултат от постоянство, придържане максимално към зелено-оранжевите продукти, редки чийтове и много много вяра! Благодаря на Бари Сиърс, създал Зоната, на Пипи за великолепния сайт и форум пълен с информация, за подкрепата на всички, които ме насърчиха в прохождането ми в Зоната, коригираха грешките ми и ме напътстваха. Обичам ви!

Изображение

Препоръката от резултата е да се огранича до минималната препоръчителна доза ЕРА+DHA - 2,5 г
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Italiano » Чет Юли 28, 2016 9:26 am

Отлично, отлично! :yess:
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Авг 28, 2016 8:48 am

И аз, като почти всеки българин, обичам хляба.
"Хляб наш насушни"
"Никой не е по-голям от хляба"
"Харчи се като топъл хляб."
"Умният и насън си изкарва хляба."

А Зоната малко или много ограничава употребата му, особено тази на топлия, пухкам, бял хляб.

Минах през различни опити, кои по успешни, кои не съвсем. И мисля, че най-после си налучках рецептата, която хем да не е в противоречие с принципите на Зоната, хем да ми дава възможност понякога да си похапна филийка, без това да ме кара да се чувствам гузна пред себе си, че съм хапнала "хляб".

Ето моя

ЗОНОВ ХЛЯБ С НАХУТЕНА МАЯ

15 БВ

Смесила съм си пълнозърнески брашна, смлени на каменна мелница от овес, ечемик, еднозърнест лимец и овесени трици в съотношение 4:5:2:4. От така приготвената смес си забърквам без месене тестото за хляб като за 1 БВ използвам 15 г от сместа. Замесвам 14 блока - това са 210 г от брашното. Добавям малко сол и 20 г нахутена мая - броя я за още 1 БВ. 1 кафяна лъжичка хималайска сол. Щипка бакпулвер. 250 мл вода. Разбърквам много добре и изсипвам в малка правоъгълна силиконова форма за кекс. Завивам с кърпа и оставям да втасва поне 2 часа. Пека в загрярта на 180 г с вентилатор 25-30 минути.

Нахутената мая се предлага като мая за домашни хлебопекарни, така че онези, които имат такава могат много успешно да се възползват от възможностите й.


Изображение
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Вто Яну 31, 2017 2:26 pm

БОНБОНЧЕТА
6 БПВМ

Изображение

6 БП - 48 г суроватъчен протеин изолат (по етикет)
2 БВ - 4 с.л. какао
2 БВ - 4 натурални фурми
1/3 БВ - 1 натурална сушена кайсия
1 БВ - 8 сушени натурални вишни
2/3 БВ - 6 натурални сушени череши
Мазнините са удвоени заради протеина - т.е. са 12 блока
2 БМ - 2 ч.л. смлени орехи
1 БМ - 1 ч.л. чиа
5 БМ - 15 бадема
3 БМ - 3 ядки макадамия
1 БМ - 1 ч.л. кокосови стърготини
Всичко без кокосовите стърготини смилам и смесвам в чопъра. Добавям 5-6 ч.л. вода, за да поомекне сместа. Оформям на 6 бонбончета, които леко овалвам в кокосовите стърготини и прибирам в хладилника.

Може да се ползват само фурми, ако искате да ви е по сладко бонбончето, както и само един вид ядки.

Аз смесвам плодовете, за да намаля оранжевите елементи на въглехидратите (фурмите, какаото), а и предпочитам горчив шоколад.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Фев 01, 2017 11:05 pm

Закуска
1 БПВ - 1/2 кофичка кисело мляко
1 БП - 2 белтъка
1 БП - 80 г котидж (по етикет)
2 БВ - 1/2 чаша нахут
3 БМ - 3 ч.л. ядки
Обед
3 БП+1БВ - пържено кюфте
2 БВ - задушени на пара броколи и морков
3 БМ - 1 ч.л. зехтин
малко зеленийка
Следобедна закуска
1 БП - 1 яйце
1 БВ - 1 киви
1 БМ - 3 лешника
Вечеря
3 БП - риба тон консерва
3 БВ - кисел морков и броколи на пара
3 БМ - 1 ч.л. зехтин
Преди лягане
1 БПВ - 1/2 кофичка кисело мляко
1 БМ - 1 ч.л. зехтин
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Фев 02, 2017 7:40 am

Закуска
1 БПВ - 1/2 кофичка кисело мляко
1 БП - 2 ситно настъргани белтъка
1 БП - 28 г синьо сирене
2 БВ - 1 настъргана круша
3 БМ - 3 ч.л. смлени ядки микс
Обед
3 БП+1 БВ - "пържено" кюфте
1 БВ - задушено на пара брюкселско зеле
1 БВ - задушени на пара моркови
3 БМ - 1 ч.л. зехтин
Следобедна закуска
1 БП - 30 г нискомаслен кашкавал
1 БВ - 2 фурми
1 БМ - 3 лешника
Вечеря
2 БП - 4 белтъка
1 БП - 30 г нискомасен кашкавал, настърган върху тях
3 БМ - 9 маслинки върху белтъците
2 БВ - задушено на пара брюкселско зеле
1 БВ - задушен на пара морков
Късна вечеря
1 БПВ - 1/2 кофичка кисело мляко
1 БМ - 1 ч.л. микс от смлени ядки
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пет Фев 03, 2017 4:34 pm

Закуска
1 БПВ - 1/2 кофичка кисело мляко
2 БП - 55 г синьо сирене
2 БВ - 1 настъргана круша
3 БМ - 3 ч.л. микс от смлени ядки
Обед
3 БП + 1 БВ - "пържено" кюфте
2 БВ - салата от 1 БВ тиквичка + 1 БВ морков (настъргани сурови и овкусени с балсамико)
3 БМ - 1 ч.л. зехтин в салатата
Следобедна закуска
1 БП - 30 г сирене
1 БВ - 2 фурми
1 МБ - 3 лешника
Вечеря
3 БП + 1 БВ - "пържено" кюфте
1 БВ - 250 г китайско зеле на тапенякето за кратко, за намаляване на обема
1 БВ - 1 настърган морков
3 БМ - 1 ч.л. зехтин
шепичка остатъчни бейби зелефоци, сол, малсамико
Късна вечеря
1 БПВ - 1/2 кофичка кисело мляко
1 БМ - 1 ч.л. смлян микс от ядки (с малко канела и пчелен прашец)
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот hrizantema » Пон Фев 27, 2017 4:17 pm

Здравейте всички вие прекрасни хора. :) :hug:
Писах в дневникът на Гого, тъй като четейки го, ми се стори подходящо да задам въпрос там, но doval ме посъветва да си поставя питането в дневникът на Маня.

Аз съм прощъпулник тук и ми е приятно да се запознаем. :bow:
По - подробно ще ви запозная с мен, когато си отворя дневник. За сега най - спешно имам нужда от вашата помощ по един конкретен въпрос. :pray:

Случайно попаднах на Зоната и съм в еуфория. Направо от кеф изпаднах в депресия. :laugh3: :smdance:
От три седмици чета всичко в Сайта постоянно - прочетох първите две книги на Бари Сиърс и започвам третата. Направо съм като една луда, :wow: , защото ми се изясниха много неща и Зоната отговори на много мои въпроси без отговор, защото виждам светлина в тунела, най - вече заради здравословното състояние на детето ми и съм по - уверена в това как най - ефективно да засиля имунитета и, и да и помогна. :smdance:

Четейки дневниците по ред видях, че се обсъждат въпроси свързани с рибеното масло, витамини Д и Е, как и по колко да се пият предвид състояние на организма и т.н. :)

Преди 10 месеца диагностицираха дъщеря ми с Малигнен Меланом(злокачествен рак на кожата - един от най - опасните и агресивни видове рак) в много начален стадий, което разбира се ни най - малко не ме успокоява. :( Всъщност тя сама се диагностицира, но за това ще разкажа в бъдещият си дневник. Не вярвам на доктори или поне не на 100 процента. :gunshot:
За този вид състояния е много важно нивото на вит.Д в организма. При последните кръвни изследвания преди два месеца нивото му беше 24.3 при мин.референтни стойности 50.0. и трябва да се вдигне. :th:

Прочетох, че Маня може да пита Бари Сиърс директно по различни въпроси и молбата ми е:
Моля те Маня, да ме насочиш как да осъществя връзка с Бари и да го попитам конкретно по въпроса щерката предвид обстоятелствата в какви дози да пие рибено масло, натурален вит.Д, Е и т.н. Ако пък само ти можеш да се свържеш с него, моля те да го попиташ. Ще ти дам допълнителни подробности около състоянието и.
Предварително сърдечно Благодаря! :applaus:

Благодаря и на всички ви! Невероятни сте! :yess:
Бъдете здрави и Бог с вас! :hug:

Щастлива съм, че съм тук!!! :laugh3:
Аватар
hrizantema
 
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Фев 13, 2017 4:37 pm
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пон Фев 27, 2017 4:25 pm

Хризантема, случаят Ви е много специфичен и мисля, че е най-добре да потърсите директен контакт с Бари Сиъср. Не съм сигурна дали той би Ви дал съвет във Вашия случай. Но пробвайте. На този линк можете да си зададете питането и да се надявате, че той ще отговори лично (а не някой от сътрудниците му). Не забравяйте, че Бари Сиър не е лекар, а биохимик.

Дано диета Зоната и рибеното масло помогнат на детето Ви.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот hrizantema » Вто Фев 28, 2017 4:14 am

Здравейте, Маня. :)
Благодаря Ви за бързият отговор, топлите думи и съвета - ще пиша лично на Сиърс. :hug:
Смятам, че той може да даде съвет, защото след такава диагноза, независимо от степента на заболяване, първото нещо е да се оптимизира максимално имунната система(чета международни форуми, а в Щатите и особено Австралия има много хора с такава диагноза поради слънчевият климат). В тясна връзка с това заболяване е хормоналният баланс(сега, след като прочетох първите две книги на Сиърс разбрах каква точно роля играят хормоните. От доста време чета всякаква информация относно здравословен начин на живот - за диети, добавки, билки и т.н, но никой както Сиърс не отговаря научно на въпросите защо и как се случват нещата, както и той самият казва в началото на третата си книга - Средиземноморската диета. А аз винаги си задавам този въпрос. :hm: ) Например, в доста от случаите Меланома се открива при жени в бременност. Също така, при намерен Меланом и проведено лечение, се изчаква за забременяване минимум две години, и т.н.
В съвсем началните степени(както е при дъщеря ми), лечението приключва с оперативната интервенция(изрязването на бенките в дълбочина и ширина). След това вече трябват наблюдения, изследвания на периоди и т.н., но на първо място - повдигане на имунитета. След години болестта може да се върне, и то с по - голяма сила, ако успее да пробие имунитета - да не дава Господ. Т.е., детето е потенциално застрашено и аз не мога просто да седя и да чакам. Затова толкова много се зарадвах, когато ви намерих. :smdance:
И понеже диагнозата е поставена от биохимик(хистологът), гледайки под специален микроскоп биологичният и химичният състав на клетките от изрязаната тъкан, смятам, че Сиърс е наясно принципно с въпроса, още по-вече, че в една от книгите си засяга темата за кожен рак и може да даде мнение дали да се пие рибеното масло в поддържащите препоръчани от него дози или в по - високи, и дали да се приемат други добавки и ще пиша какво е отговорил. Все пак някой може да има нужда от такава информация.
Още веднъж сърдечно Благодаря и се надявам да не съм Ви отегчила. :applaus:
п.с.видях, че си месите квасен хляб. Аз също от една година си захващам квас и си меся хляб, та може да обменим опит. :yess: :chef1:
Хубав и успешен ден! :)
Аватар
hrizantema
 
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Фев 13, 2017 4:37 pm
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Мар 08, 2017 7:33 pm

Изображение


Пиле с грах
3 БПВМ

Извадих от фризера предварително сварено пилешко филе, от хладилника - задушения на пара замразен грах и вечерята стана за 15 минути.

3 БП - 75 г варено пилешко филе
1,5 БВ - 3/4 чаша грах
1 БВ - 1 препълнена с.л. овесени трици
1/2 БВ -120 г чери домати за салатка
3 БМ - 1 ч.л. гхи

Загрях тигана с гхито, запържих пилешкото филе, добавих граха и триците и малко вода. И вечерята е готова.

Късното вечерно блокче:

1 БП - 60 г цедено кисело мляко
1 БВ - 100 г настъргана ябълка
1 БМ - 1 ч.л. чиа
малко канела
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Мар 08, 2017 8:15 pm

Менюто в кутийки за утре

Закуска: 3 БПВМ
Смути

1 БПВ - 1/2 кофичка кисело мляко
1 БП - 60 г цедено кисело мляко
1 БП - 9 г суроватъчен протеин
2 БВ - домашен компот от арония
3 БМ - 3 ч.л. чиа

Обед: 2 БПВМ
2 БВ - 1 чаша задушен грах (свърши най-после :laugh1: )
2 БП - 70 г сирене
2 БМ - зехтин

Следобедна закуска: 1 БПВМ

1 БП - 60 г цедено кисело мляко
1/2 БВ - 9 г овесени трици
1/2 БВ - 1 с.л. какао
1 БМ - 1 ч.л. чия
капка стевия, 2 с.л. вода за разреждане на млякото, за да набъбнат триците
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Dafny » Пет Мар 17, 2017 12:52 pm

Здравейте Маня,
Позволявам си да пиша в дневника Ви, защото като проучвах основно сайта и форума установих, че си кореспондирате с д-р Сиърс. Аз също му изпратих запитване за рибеното масло и леките проблеми с черния дроб (начална стеатоза), които има сина ми след приемане на 2,4 гр. Омега-3 от рибено масло. За съжаление нямам никакъв отговор. Бих искала да попитам ориентировъчно в какъв срок се получава отговор. Може би е нещо нормално да има забавяне.
предварително благодаря!
Аватар
Dafny
 
Мнения: 17
Регистриран на: Вто Фев 14, 2017 2:04 pm
София
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пет Мар 17, 2017 1:06 pm

В различен срок съм получавала отговори, няма определено време. Чакала съм и месец.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта