Дневникът на Маня

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Вто Яну 28, 2014 9:02 pm

Е, хайде и аз в кюпа :laugh: :laugh:

Благодаря за топлото посрещане от всички след първия ми пост във форума. Ще се радвам да сме дълго заедно! :applaus: :applaus:

Техниката може да ти помага, може и да те закопае. Да не говорим за доставчиците на комунални услуги :angry: :angry: Този месец вече за четвърти път по вечерно време ЧЕЗ се подиграва с нашето каре и ни оставя за по два часа без ток. А тъкмо щях да приготвям вечеря.

Но мисля че и на свещ постигнах успех: 3 БПВМ

остатъка от сьомгата с добавения към нея зехтин - 126 г сурова - 3 БП
1/2 филийка ръжен хляб - домашен - 1БВ
100 г сурово брюкселско зеле - 1 БВ (голямо хрупане падна)
100 г настъргана ябълка с канела и джинджифил - 1 БВ (малко бях прекалила в тъмното с подправката, но се изяде)

Май схванах номера и с киселото мляко (българско Елби 2%) - към 220 г 1 БП+1БВ трябва да добавя 1 БМ - ядчици или авокадо. Или ако го намаля наполовина - 110 г = 1/2 БП + 1/2 БВ трябва да ги допълня с половинки от въглехидратите и протеините и пак ще станат 1 БП+1БВ. Защото ако добавя към 220 г кисело мляко 140 г ягоди - май сметката става 1 БП+2 БВ. - Голяма главоблъсканица с това мляко. А то ще си ми е основен протеин в менюто заедно с изварата. :bigsm7: :bigsm7:

С принудителната вечеря (непредвидена в менюто за деня) блоковете станаха 10 вместо 9. Но препоръката на Karrita беше да се ориентирам към 11 блока, а не 9 (боже, 3 блока на едно ядене направо ще ме пръснат... това е огромно количество храна... друго си е чаша кисело мляко.... )

А сега утрешната програма: май ще ги направя отново 10
Закуската си остава 2 блока от извара, овес, плод и ядчици (това си е направо супер!) с едно драже Vitamin E.

Обеда и вечерята ще съдържат

1 кюфте от телешко филе (смляно у дома) - 84 г - 3 БП с добавка на малко лук, магданоз, копър, чер пипер, кимион и каквито още подправки се сетя (отивам да замеся каймата и да поопека няколко кюфтака на грил-тигана - да има за няколко дни)
1/2 филийка хляб - 1 БВ
салата от 240 г домат и 240 г краставица - 1,5+0,5 БВ
1 ч.л. зехтин - 1 БМ

Това като гледам като количество ще е по-поносимо за изяждане за обед и вечеря
Плодовите въглехидрати ще са към следобедната и среднощтната закуски.

Да, важно е да спомена, че като изключим, че се чувствам попреяла с порциите от 3 блока - иначе съм във великолепно настроение. Макар че е ужасно денят ти да е подчинен на това какво ще ядеш :laugh1: :laugh1: ! Само смяташ и проектираш менюта - хем да са по правилата, хем да ти е вкусно, защото съм убедена, че храната трябва да е вкусна и да се приема не като лекарство, а като удоволствие от живота! Тогава може да бъде и лекарство. Иначе се превръща в жива мъка.
Последна промяна Маня на Пон Апр 28, 2014 8:20 pm, променена общо 2 пъти
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Дневникът на Маня

Зоната
 

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Gazilot » Вто Яну 28, 2014 10:26 pm

Добре дошла, Маня!
Имаш готин стил, но си се представила много сухо откъм информация за себе си - какво те е накарало да осмислиш храненето си и сещаш се, още куп неща, които съм убеден, че искаш да споделиш.

Manya написа:Макар че е ужасно денят ти да е подчинен на това какво ще ядеш :laugh1: :laugh1: ! Само смяташ и проектираш менюта - хем да са по правилата, хем да ти е вкусно, защото съм убедена, че храната трябва да е вкусна и да се приема не като лекарство, а като удоволствие от живота! .


Всяко начало на нещо ново е сложно, понякога трудно, а после се превръща в рутина. Например, сега си приготвям половината блокове, или продуктите, докато ми тече кафето от машината. Дърпайки чашата съм готов с поне 5 блока и подготвил още 3-4. Въпрос на време е, ще се оправиш.

Успех.
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Вто Яну 28, 2014 10:49 pm

Gazilot написа:Добре дошла, Маня!
Имаш готин стил, но си се представила много сухо откъм информация за себе си - какво те е накарало да осмислиш храненето си и сещаш се, още куп неща, които съм убеден, че искаш да споделиш.


Срещата със ЗОНАТА стана съвсем случайно. Моя приятелка спомена колко е отслабнал Руслан Мъйнов. Попита ме дали съм чувала нещо за книгата "ЗОНАТА", по която система се хранел. И... интернет е за това - да се търси инфо. Естествено първо чекнах в youtube нещо за Мъйнов. После в store.bg - заглавието. И не се замислих да си поръчам книжките, които открих там.

Бях се подвела по една реклама (ах този нет :smdance: ) за група по системата Weigh Loss Challenge. Оказа се, че е форма на предлагане на продуктите на Herbalife - и аз просто реших, че не това е моето решение.

Като всички с проблеми в теглото съм минала през какви ли не опити. Системата на Лидия Ковачева, Разделно хранене, разни диети. До към 45-тата ми година даваха резултат и се справях с проблема си - движех се в относително прилични граници без да имам вид на буренце. Но в един момент опитите се оказваха неуспешни - при предишни резултати от 10-тина килца надолу - в последно време никакъв резултат. Дори след 14 дни с кленовия сироп на Гарабитов - нито грам надолу.

Прочетох на един дъх двете книжки на Бари. Зарових се в информацията и в неговия сайт. И почнах да смятам... Трябваше ми малко време да се настроя да започна.... и тогава... тогава попаднах тук. Направо ме вдъхновихте... Е след около месец мотаене - днес ми е втория ден в опит да вляза в ЗОНАТА. И мисля, че ще успея. Защото съм си поставила една скромна цел - на 60-тия си рожден ден след 8 месеца и нещо да съм в малко по-приличен вид. И не толкова килцата, които тежат, колкото да се опитам да поправя поразиите, които са нанесли годините върху организма ми. Просто повярвах, че това е пътя... И няма връщане назад.

Обичам да готвя, казват че готвя вкусно. Сега най-често го правя за приятели. Синът ми не живее при мен. Аз останах сама (адски трудно е да готвиш за един човек - по-бързо става със сухоежбина или глад...). Надявам се скоро да мога да предлагам свои рецепти родени от моя вкус и фантазия и съобразени със зоната. Но стъпка по стъпка... Първата крачка вече е направена...

Винаги съм приемала живота като забавление (дори когато предлага трагедии). И съм се опитвала да поддържам позитивни мисли и настроения, да търся доброто във всеки и във всичко. И винаги около мен да звучи музика...
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот amaZONka » Сря Яну 29, 2014 12:14 am

Не е трудно, а и резултатите идват бързо :) Пожелавам ти успех и да гледаш също толкова позитивно и на този режим! ;)
Аватар
amaZONka
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 116
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 9:58 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот yaneva » Сря Яну 29, 2014 1:18 am

Добре дошла ;) и аз съм тук от скоро.Вече 26 дни съм в Зоната и се чувствам все по-добре.
Аз също като теб пробвала системата на Лидия Ковачева, кленовия сироп на Гарабитов,Разделно хранене, вегетарианство, дори съм била в центъра на Емилова.Сега осъзнавам колко погрешно е било всичко и колко заблудена съм била.
Приятно зонуване ;)
yaneva
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 68
Регистриран на: Съб Яну 25, 2014 4:58 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Яну 29, 2014 11:14 am

Денят е красив със сипещия се снежец навън. И настроението е чудесно.
Закуската беше супер приятна: 2 блока извара, овес и бадеми. С хубав чай за хора с проблеми с дихателната система.

Глад няма, а идва време за втората доза БПВМ - слава богу догодих да е по-малък грамажа и обем на 3-те БВ. Снощи имах идея да включа хлебец, но смело го замених с ябълка. Все пак свежата храна си е свежа храна и винаги си е за предпочитане пред топлинно обработената, а и хлебецът уви е с червена точка.

А водата без изпитя чай до тук - 11 часа - е вече литър :msmile11: Пийте вода. Тя е богатство. В моето семейство винаги е била на почит - за вътрешна и външна употреба. В началото на миналия век дядо ми построил градска баня, за да научи съгражданите си да се къпят. А през всички години са ме учили да пия вода, да я пестя - защото е ценен дар на природата и да я почитам. (По този повод се сетих за една позната, която не пие изобщо вода - заменила я е с кока кола - не искам да си представя как изглежда отвътре с тая кола. Изпива поне 2 литра на ден - това си е живо самоубийство. Но й ставало лошо от вода - няма значение чешмяна, изворна, минерална, газирана - вода - НЕ! Аз по-скоро бих се гръмнала.)

Вчера пропуснах да спомена, че попаднах на още един бг сайт за зоната - Зоната и ние. Но там нещо нещата не са така добре представени: http://www.bg-zonata.com/. А и май някой е краднал нещо от тук - макар и в съкратена версия. Табличката на блоковете. Тук - в сайта и във форума - дори от гледна точка на уеб дизайн е по-приятно присъствието - браво на авторите.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот HippoDel » Сря Яну 29, 2014 3:59 pm

Manya написа:Вчера пропуснах да спомена, че попаднах на още един бг сайт за зоната - Зоната и ние. Но там нещо нещата не са така добре представени: http://www.bg-zonata.com/. А и май някой е краднал нещо от тук - макар и в съкратена версия. Табличката на блоковете. Тук - в сайта и във форума - дори от гледна точка на уеб дизайн е по-приятно присъствието - браво на авторите.


Маня,
ТУК има обяснения от админа за този мистериозен сайт. :)

Добре дошла и от мен, и успех! :hug:
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Сря Яну 29, 2014 4:52 pm

HippoDel написа:
Manya написа:Вчера пропуснах да спомена, че попаднах на още един бг сайт за зоната - Зоната и ние. Но там нещо нещата не са така добре представени: http://www.bg-zonata.com/. А и май някой е краднал нещо от тук - макар и в съкратена версия. Табличката на блоковете. Тук - в сайта и във форума - дори от гледна точка на уеб дизайн е по-приятно присъствието - браво на авторите.


Маня,
ТУК има обяснения от админа за този мистериозен сайт. :)

Добре дошла и от мен, и успех! :hug:


Благодаря HippoDel :applaus: ! Не бях стигнала до тази част на форума. Не мислех, че мястото ми като току-що прохождаща е да се ровя първо из предложенията и коментарите :shy: .
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот KandY » Чет Яну 30, 2014 12:21 am

Добре дошла, Маня, не съм от най-печените зонуващи, но искам да те поправя при изчисляването на въглехидратите към телешкото кюфте втория ден- 240гр домат е за 1 БВ , а не 1,5 БВ. Надявам се че няма да ти дойде прекалено много като хапване. Това да можем да си хапваме повече от достатъчно, да сме сити и да отслабваме е най-чудесното в тоя начин на хранене. Моят мъж направо се шашка като гледа колко си хапвам, смееше ми се че очаквам при толкова обилно хапване да отслабвам, но още първия месец се впечатли от резултата.
Успех! :yess: :smdance:
бивш вече кандидат за зоната
Аватар
KandY
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 37
Регистриран на: Нед Ное 10, 2013 12:18 am

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Яну 30, 2014 8:11 am

Благодаря KandY. И аз си открих грешката в смятането - идва от объркването между чаши и грамове. В табличката, която си съставих като дневник на случващото се си отбелязвам такива "прегрешения".
За мен по-важното е, че се чувствам добре - може да е самовнушение, но и то помага при воденето на битки със себе си. Всъщност дали ще отслабна или не не е толкова важно - не приемам това като цел на евентуалното си пребиваване в Зоната. Това, ако стане, ще го взема като БОНУС :bigsm18: По-важното е да пооблегча не особено сериозните си здравословни проблеми и най-вече - да си поизтупам самочувствието. :bigsm25:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Яну 30, 2014 12:36 pm

Как да си приготвим домашна извара
Продукти:
2 литра прясно мляко
500 г кисело мляко.
Прясното мляко се сварява и охлажда до 350С. Ако искате да намалите маслеността на изварата, охладете млякото напълно без да го разбърквате и го оставете за една нощ в хладилник. На другия ден оберете каймака, който се е отделил отгоре (от него може да си избиете чудно масълце) и отново загрейте млякото до 350С. Киселото мляко се разбърква и двете млека се смесват. Съда се оставя на стайна температура за 7-8 часа, след което сместа се нагрява на водна баня, без да се разбърква и без да се допусне завиране, за да не стане "гумена".
Когато се надигне бяло калпаче,тенджерата се отстранява от котлона, оставя се малко да изстине и внимателно, с решетеста лъжица получената извара се прехвърля в цедилка (тензух, марля). Може да се остави в гевгира, а може да се закачи като вързопче да се изкапе.
Влажността на изварата определяте според нуждите си - ако искате по-суха и ронлива оставяте я да се отцеди повече време.
Прецедената течност (цвик) не се изхвърля - охладена е много полезна и разхлаждаща напитка, а също така се използва за замесване на хляб,питки и мекички.

Забележка:Рецептата е за извара от домашно мляко, но също става и с нискомаслено прясно мляко от магазина и с нискомаслено кисело мляко (пак от магазина)
Последна промяна Маня на Чет Яну 30, 2014 1:40 pm, променена общо 1 път
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот gogo » Чет Яну 30, 2014 1:08 pm

Маня,
Честит дневник и от мен.
Убеден съм, че за юбилея си ще бъдеш съвсем нов човек. Зоната прави чудесата и за по-малко време от 8 месеца. Бъди стриктна и резултатите няма да закъснеят. Току що си изядох обяда - 3 блока - около 180 гр.извара, 30 гр маслини, 1 грейпфрут и половин банан. Гледах храната и се питах как такова количество ми стига до следващото ядене без да съм гладен и /или изнервен? Ето това е Зоната. Преди повече от година, година и 2 месеца бях 103 кг, а сега се въртя около 79. Храненето ми е станало малко или много рутина и тия мерки и теглилки въобще не ме впечатляват. Аз също нямам намерение да излизам от Зоната - толкова добре се чувствам.
Много интересна рецепта за домашна извара. Обаче за да е балансирана тябва млякото да е доста обезмаслено. Опасявам се, че метода, който си описала за обезмасляване няма да даде необходимия резултат - масленост на изварата до към 0,5%.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Яну 30, 2014 1:16 pm

Като е по-маслена я броиш като млякото - смесен продукт 1БПМ - например. :th: Икономисваш от зехтина или авокадото - пестиш бюджет за рибено масло. :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот gogo » Чет Яну 30, 2014 1:22 pm

Manya написа:Като е по-маслена я броиш като млякото - смесен продукт 1БПМ - например. :th: Икономисваш от зехтина или авокадото - пестиш бюджет за рибено масло. :laugh1:


Маня, не е така. :refuse: Ако маслеността на даден продукт е по-голяма от даден праг, то този продукт вече става БМ. Това е положението. :done:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Яну 30, 2014 1:28 pm

Трябва да се измери тогава маслеността на домашното мляко и да се пресмята. Но и изварата, която си купуваме, се извлича на същия принцип. Просто от обезмасленото мляко. Затова съм сложила забележка, че става и от преработено обезмаслено купешко мляко с ниска масленост.
Прясно 1%, кисело 1%.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот eldass » Чет Яну 30, 2014 4:56 pm

Гого, каква е тази извара - 3 блока 180 гр.? :lol: Аз каквато съм купувала повече от 117 гр. не я докарвам за 3 блока по етикет. А да не говорим, че има и такива с 2-3 % мазнини и тогава? :stupid:
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Следваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта