Дневникът на Маня

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Karrita » Чет Фев 13, 2014 12:26 pm

Маня, имаш хубави и интересни рецепти, но ще те помоля да ги пишеш в темата за готвенето, за да бъде събрано всичко на едно място и да е по-лесно и прегледно за потребителите.
Мерси! :)
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Дневникът на Маня

Зоната
 

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Фев 13, 2014 12:43 pm

Karrita написа:Маня, имаш хубави и интересни рецепти, но ще те помоля да ги пишеш в темата за готвенето, за да бъде събрано всичко на едно място и да е по-лесно и прегледно за потребителите.
Мерси! :)


Ще ги прехвърля и там, но няма снимки. Не винаги се сещам да хвана телефона... Просто нямам навик. А и в 11 вечерта, когато приключва понякога готвенето за другия ден хич не ми е до снимки май... :msmile3: Освен това си струва да се слагат там, когато са изпробвани и одобрени от "автора". Тук си ги пиша, за да не ги забравям. Все пак съм "във възрастта на любовта" :laugh1: .
Снощните пилешки филенца тъкмо ги "предъвквам" в момента (тия мръвки ме довършват, но с тях по-лесно се урежда протеиновия блок). Станали са приятни на вкус, само май съм пропуснала леко да ги посоля :laugh4: Ако са топлички ще са по-вкусни, но в офиса ни няма нито микровълнова, нито хладилник (предишната кантора беше оборудвана). А патладжана е супер - от вида дето е като затворническа пижама на райета - с много малко семки и изобщо ненагарчащ. Ако го срещнете по пазарищата и веригите - горещо го препоръчвам на любителите на патладжан (аз съм от тях).
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Karrita » Чет Фев 13, 2014 1:25 pm

Маня, възрастта ти е супер, а рецептите още по-супер... :)
Слагаме ги първо във "Готвене и рецепти" в форума и след като се одобрят и проверят ги мяткаме на сайта в "Рецепти". Защото за по-новите потребители пък и за по-старите е много трудно да обикалят всички дневници и да търсят къде какво е писано, затова има създадени различни теми, малко от малко да се систематизира информацията. Ама ти ги знаеш тия неща, какво съм ти се заобяснявала. :laugh:
Мерси за рецептите. :applaus:
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Italiano » Чет Фев 13, 2014 11:08 pm

А, бе, Маня, тия домати, дето ги хапваш, откъде ги взимаш?!
В смисъл, че сега доматите са нещо средно между пластмаса, ГМО и червена боя ...
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Фев 13, 2014 11:15 pm

Italiano написа:А, бе, Маня, тия домати, дето ги хапваш, откъде ги взимаш?!
В смисъл, че сега доматите са нещо средно между пластмаса, ГМО и червена боя ...

От любимата си махленска "Зарзаватчийница". Че са и вкусни. Внос от Испания и Гърция, но от приятелски оранжерии, с гарантирано качество. И няма колове в тях. Е, не е домата от градината на баба ми. Такива не съм хапвала от години. Но ми е супер - доматче със сиренце, пардон изварка - направо си е супер.
Миналото лято един път не попаднах на домати без кокали. :laugh4: Розови, червени, дребни, големи, биволски сърца... всичките с кол в средата. И без вкус на домат.

А какви портокали и мандарини има, още с листенцата по тях... Матови, без бои и лакове... И супер домашен наливен зехтин екстра върджин - това пък е направо мечта, по-вкусен не бях ползвала, а съм на зехтин от доста години
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Italiano » Чет Фев 13, 2014 11:28 pm

Направо ме е страх да те питам за цената на килограм. И за доматите, и за другите плодове ... :)
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Фев 13, 2014 11:39 pm

Ами съвсем прилични. Най-скъпия домат е 6 лв за килограм (тия дребосъците - тип чери) Но те са си скъпи навсякъде. Портокалите и мандарините май бяха около 1.50 на килограм. Зехтина е 10 лв за литър.
Ягодите бяха по 4 лв за килограм, от днес са по 5.
Имаше, а май и сега има череши от Аржентина по 32 лв килограма

Сравнено с цените по веригите и пазарите доста неща са дори по-евтини. Има стока и за заможни, и за по-бедни клиенти. И можеш да си купиш и 1 бройка с право на избор. Дори авокадото е по-евтино от Билла.

Има и всякакви свежи билки - розмарин, мащерка, салвия, кориандър, джоджен, копър, магданоз...

Качеството е просто добро... Момчето си разбира от занаята, отдавна е в бизнеса, има контакти и не е от тия дето искат да направят пари за един месец. Щом нещо изостане, сваля цената...
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Italiano » Пет Фев 14, 2014 2:15 pm

Ц, ц, ц ... как ти завиждам. Е такива истински плодове и зеленчуци ми се ядат. А пък някои цени са шокиращо ниски за предлаганото качество!
Аватар
Italiano
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 2414
Регистриран на: Чет Май 16, 2013 6:49 pm
Благоевград

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пет Фев 14, 2014 10:17 pm

Ойде кьоно у реката с тоя Трифон - зарязан, обрязан ли беше, пък и некъв светия се навърташе... :seeingstars: Е, малко вън от зоната, ама не съвсем на вечеря. Гази, да си жив и здрав,братле! Сиренцето по твоята рецепта с подправките стана супер блаженство, само дето се поувлякох и май поех 3х3 БПВМ. Но още на среднощната подкрепа ще се върна в Зоната. То пък човек да не си облажи душата съвсем не е работа! Освен това аз не съм се забързала за никъде. Ще илядя, нема да се давам на юбилеите, я! :laugh1: От 27-ми миналия месец първото "прегрешение". Просто чашките бяха 3, не една, пък и не ги мерих с капкомер. А с моята дружка се направихме на Трифонки и Валентинки и така слако си хапнахме от тоя супер деликатес, че и там не мерих 167 г. Колкото, толкова. Утре пак на фронта на първа линия! Важното е, че въпреки количеството, сичкото май беше от зелените човечета... :laugh: :jumpgreen: :orcs-cheers: обезмаслено сирене, орехче, подправки, зехтинец и тежко червено вино... А сега май ме тегли към възглавницата.... :msmile3: Ще трябва да дочакам времето за подкрепата и рибеното масло, пък утре пак... с кантарчето и чашките... :cheff: Трябва на свежа глава да си харесам някоя рецепта от сайта...
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Фев 15, 2014 1:47 pm

Бързи 3 БПВМ за мързеливци

84 г от пилешките филенца от 12 февруари - 3БП
глава лук + 2 домата на пара - 2 БВ (10 минути) поръсени с малко солчица и чер пипер
1 киви - 1 БВ
ядки (като видя какви са запасите) - 3БМ

Като вляза в зарзаватчийницата си умират от смях като почна да си избирам глави лук, които да тежат около 140 г (като махнеш люспите и ето ти ги 130 г) :laugh4:

А след тройния Зарезан сутринта набързо спретнах нещо като смути от 1/2 ябълка, 1/2 портокал, 1 киви + 21 г протеин (някой беше пропуснал да си накисне овесчето, защо ли :laugh4: ) и любимите ми бадемчета. пак постигнах бързичко 3 БПВМ

Следобеда ще отдам на копитата и главата и тъкмо за следобедната подкрепа ще съм си у дома. Тя поне винаги е лесна за измисляне - 1 блок е супер лесно решение винаги с чашата кисело мляко и ядки.

Накиснах си тоя път овес, за да видя какво ще се получи с "Мляко с овес" - запленена съм от предчувствието каква вкуснотия ще е.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Фев 16, 2014 1:17 pm

Бърз мързелив обед от 3БПВМ

112 г. извара -2 БП
1 цяло яйце или 2 белтъка 1 БП
1 връзка пресен лук или 130 г стар лук (една средна глава) 1 БВ
1 стрък пресен чесън или 1-2 скилитки стар чесън
1 ч.л. гхи или зехтин* - 3 БМ
сол, чер пипер, червен пипер, кимион, магданоз, мащерка или други подправки по избор
240 г домат (2 средни домата) - 1 БВ
1/2 ябъълка, 1 киви или друг плод по избор за десерт - 1 БМ

Лукът, чесънът и с подправките се задушават в мазнината за 2-3 минути под капак с 1-2 ч.л. вода (без дълго запържване). Добавяте изварата и яйцето. Бъркате докато яйцето се хомогенизира с изварата и белтъкът побелее.
Сервирате с нарязания за салата домат. Може да изберете и друг продукт за салата от 1 БВ. Може да си спестите част от зехтина, за да си полеете с него салатата, а в незалепващ тиган може да забъркате ястието без мазнина, а да я добавите към салатата.

* Имам си едно трикче за зехтина. Имам си две шишета, в които съм заредила в едното мащерка, в другото розмарин, доляла съм ги със зехтин. Като понамалее количеството на зехтина доливам следващия и така винаги си имам овкусен зехтин. И на салатка, и на разядка придава вкус, дори да са ти свършили свежите подправки.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Фев 16, 2014 3:01 pm

Ябълкова "запеканка"
4 х 1 БПВМ

Скрит текст:
Изображение


300 г ябълки - 3 БВ - обелени и нарязани на требни парченца или настъргани на едро ренде
112 г извара или рикота - 2 БП
220 мл прясно мляко - 1 БП + 1 БВ
1 яйце или 2 белтъка (разбити на сняг) - 1 БП
1 1/3 ч.л. гхи
стевия на вкус, ванилия, джинджифил, канела, индийско орехче

Ябълките се карамелизират в тиган с маслото и леко се задушават. Изсипват се в тавичка.
Изварата, прясното мляко, яйцето и подправките се разбиват добре с телена бъркалка. Ябълките се заливат със сместа и се запичат за 20 мин в предварително нагрята на 180 г фурна с вентилатор.
"Запеканката" се разделя на 4 части по 1 БПВМ
Последна промяна Маня на Пет Апр 25, 2014 8:07 pm, променена общо 4 пъти
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Фев 16, 2014 6:07 pm

Кьополу
3 х 2 БВМ

360 г патладжан (1 среден патладжан с пижама*) - 3 БВ
240 г домати (2 средни домата) - 1 БВ
280 г печени чужки - 2 БВ
2 ч.л. зехтин - 6 БМ
сол, чер пипер, чесън, магданоз, кимион, семена от копър

Патладжанът се вари на пара 15 мин. Добавят се доматите за още 5 минути. Доматите се поливат със студена вода и се обелват. Всички продукти се слагат в блендера и се объркват.

Идеална добавка към месен или млечен протеинов блок (3БП) с добавката на 3 маслинки (1 БМ) и плодец за десерт.
*Показан на снимката
Скрит текст:
Изображение
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот amaZONka » Нед Фев 16, 2014 6:49 pm

Маня, същински кулинар си! А това със зехтина и подправките звучи много добре! :) :bouquet:
Аватар
amaZONka
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 116
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 9:58 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пон Фев 17, 2014 10:54 pm

Ей, доживях да си пийна "резлив" айран. Забравила съм едно Елби 2% назад в хладилника и за моя изненада айранът има вече вкус на домашния от детството ми... Киселее... :laugh1: Тия наши млека дето толкова са балансирани и стабилизирани, могат да си седят седмици в хладилника и да не мръднат...

Направо разкош за среднощната подкрепа - резлив айран - божествен елексир! :laugh:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот yaneva » Пон Фев 17, 2014 11:23 pm

Маня, имаш страхотни идеи :) Утре и аз ще пробвам от твоите гозби ;)
yaneva
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 68
Регистриран на: Съб Яну 25, 2014 4:58 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта