Дневникът на Маня

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот HippoDel » Чет Яну 30, 2014 5:00 pm

Manya написа:Като е по-маслена я броиш като млякото - смесен продукт 1БПМ - например. :th: Икономисваш от зехтина или авокадото - пестиш бюджет за рибено масло. :laugh1:

:) Идеята е да се ядат, колкото се може по-малко вредни мазнини, като тези от млякото и месото и да се допълват с полезни, като маслини, ядки, зехтин, авокадо и т.н. Но честно да ти кажа, аз ако имах домашно кисело млекце, със сигурност бих си го хапвала вместо болкуците от магазина, независимо от масленноста, без да добавям мазнини. Е стига да не ядеш оргомни количества кисело мляко на ден, разбира се. ;) Но всеки си решава! :)
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Дневникът на Маня

Зоната
 

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Яну 30, 2014 9:14 pm

Оф, и за този ден "тежките" хранения приключиха.
Закуска: извара 112 г;накиснат овес 28 г; бадеми 6 бадема = 2 БПВМ; Vitamin E - 200 IU
Обед: модификация на "Корабчетата от тиквички"
извара 112 г; котидж - 56 г (подправени с кимион, лют червен пипер, чер пипер, копър, магданоз, босилек); тиквички - 480 г (мерени сурови и запечени на тиган)по; домати - 240 г; 9 бадема - = 3 БПВМ
Следобедна подкрепа: извара 56 г; ябълка 100 г; 3 бадема = 1 БПВМ
Вечеря: телешко кюфте на скара - 56 г; салата (огромна - една я погълнах): 1/2 айсберг, домати 240 г, чушка 120 г, краставица - 120 г (2 БВ) с 1 ч.л. зехтин; десет ябълка 100 г = 3 БПВМ
Преди лягане съм си притогвила 220 г кисело мляко с 3 бадема
10 блока за деня - 2:3:1:3:1

Не изпитвам глад. Времето между блюдата е около 4 часа. Докато си легна количеството вода ще надхъврли 3 литра. Настроението е приемливо. Малко съм уморена, но днес имах доста работа. До времето за заспиваме ме чака смятането за утрешното меню. Трябва да измисля нещо обедното да е нещо не много обемно и лесно преносимо. Но явно ми трябва още време с кантарчето и да се ориентирам в продуктите.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Яну 30, 2014 9:19 pm

gogo написа:
Manya написа:Като е по-маслена я броиш като млякото - смесен продукт 1БПМ - например. :th: Икономисваш от зехтина или авокадото - пестиш бюджет за рибено масло. :laugh1:


Маня, не е така. :refuse: Ако маслеността на даден продукт е по-голяма от даден праг, то този продукт вече става БМ. Това е положението. :done:


Ами тогава я пресмяташ като БМ, а протеина го оформяш с белтъци, малко кисели краставички и подправки и... въглехидратите от салатата и плодовете. Пак ще е вкусно. Просто променяш мястото на изварата в таблицата. Само трябва да попрочета какъв е прагът за преминаване от група в група.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Чет Яну 30, 2014 9:24 pm

HippoDel написа:
Manya написа:Като е по-маслена я броиш като млякото - смесен продукт 1БПМ - например. :th: Икономисваш от зехтина или авокадото - пестиш бюджет за рибено масло. :laugh1:

:) Идеята е да се ядат, колкото се може по-малко вредни мазнини, като тези от млякото и месото и да се допълват с полезни, като маслини, ядки, зехтин, авокадо и т.н. Но честно да ти кажа, аз ако имах домашно кисело млекце, със сигурност бих си го хапвала вместо болкуците от магазина, независимо от масленноста, без да добавям мазнини. Е стига да не ядеш оргомни количества кисело мляко на ден, разбира се. ;) Но всеки си решава! :)


Ако беше домашно млякото и аз не бих го отказала - само ще го броя като американския вариант от таблицата - т.е. 120 г
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот gogo » Пет Яну 31, 2014 12:23 am

Manya написа:.... Само трябва да попрочета какъв е прагът за преминаване от група в група.


Маня, това зависи от съдържанието на въглехидратите, протеините и мазнините в конкретен продукт. Когато 1БМ стане като количество по-малко от 1БВ и 1БП от даден продукт, то този продукт си е мазнина. Киселото мляко 0,1% масленост си е точно балансирано за БВ+БП.Всичко друго 2%, 3%... си е вече БМ. Друг е въпросът, че някои хора консумираме 2% кисело млеко. Държа обаче да отбележа, че първите 5-6 месеца си бях твърдо на 0,1%.
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Пет Яну 31, 2014 2:22 pm

gogo написа:
Manya написа:.... Само трябва да попрочета какъв е прагът за преминаване от група в група.


Маня, това зависи от съдържанието на въглехидратите, протеините и мазнините в конкретен продукт. Когато 1БМ стане като количество по-малко от 1БВ и 1БП от даден продукт, то този продукт си е мазнина. Киселото мляко 0,1% масленост си е точно балансирано за БВ+БП.Всичко друго 2%, 3%... си е вече БМ. Друг е въпросът, че някои хора консумираме 2% кисело млеко. Държа обаче да отбележа, че първите 5-6 месеца си бях твърдо на 0,1%.


Мда, затова среднощната подкрепа снощи се опитах да е уж балансирана - дано се е получило:
220 г. Елби 2% на айрян със 100 г ябълка - щом 2% минава към БМ. С добавената водица за айряна водата достигна 3,5 л за деня

А днешното обедно меню май успях да го балансирам
3 БПВМ

извара 168 г - 3 БП
пресен лук 80 г - 1 БВ
гхи 1 ч.л. - 3 БМ
копър, магданоз, чер и червен пипер, солчица
чушка 240 г 1 БВ
грейпфрут 140 г 1 БВ
Лука, подправките и изварата задушени в гхи-то и 2 сурови чушки напълнени с получената смес и грейпфрут за десерт

За вечерята се каня да задуша и направя пюренце от: 2 БВ с добавена 1 ч.л. зехтин – 3БМ
Карфиол – 220 г - 0,5 БВ
Броколи – 160 г - 0,5 БВ
лук – 130 г – 1 БВ
спанак – 80 г - не броя блокове (количеството е минимално)
коприва- 100 г - не броя блокове (количеството е минимално)
100 г ябълка – 1 БВ
Протеините – 3 БП от печено телешко кюфте

Закуската и междинните си ги поддържам с изварата, овеса, ябълките, бадемите - супер лесничко е
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот HippoDel » Съб Фев 01, 2014 12:36 am

Manya написа:Мда, затова среднощната подкрепа снощи се опитах да е уж балансирана - дано се е получило:
220 г. Елби 2% на айрян със 100 г ябълка - щом 2% минава към БМ. С добавената водица за айряна водата достигна 3,5 л за деня

За съжаление не си я балансирала въобще.
Ако ще смяташ млякото за мазнина, трябва да го изчисляваш според количеството мазнини в него. Т.е. в 100г мляко има 2г мазнини, значи (100/2)х1.5= 75г. Значи 1МБ=75г мляко.
220г мляко 2% е 1ПБ+1ВБ+3МБ , но ако ядеш само млякото без други протеини и мазнини тогава е 1ПБ+1ВБ+1,5МБ, така че си е почти балансирано, не знам защо всички толкова се шашкат от тези 2% мазнини.
"Човек, който наистина иска да постигне нещо, намира начин; останалите намират оправдание." :hooo:
Аватар
HippoDel
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1686
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 4:08 pm
København/София
Жена

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот лилит » Съб Фев 01, 2014 1:17 am

Стига бе хора, как може 2% да е мазнина, ами то тогава и изварата да я пиша мазнина.
Това е преиграване и вманиачаване.


Manya написа:Мда, затова среднощната подкрепа снощи се опитах да е уж балансирана - дано се е получило:
220 г. Елби 2% на айрян със 100 г ябълка - щом 2% минава към БМ. С добавената водица за айряна водата достигна 3,5 л за деня

А ябълката какво я балансира?
Изображение
Аватар
лилит
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 174
Регистриран на: Чет Мар 07, 2013 10:01 pm
Пловдив

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Gazilot » Съб Фев 01, 2014 12:11 pm

лилит написа:Стига бе хора, как може 2% да е мазнина, ами то тогава и изварата да я пиша мазнина.
Това е преиграване и вманиачаване.


Напълно съм съгласен.
Газилот,
член на политбюро на СОЗ
Аватар
Gazilot
Бакалавър в Зоната
Бакалавър в Зоната
 
Мнения: 436
Регистриран на: Вто Сеп 24, 2013 3:18 pm
Несебър

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Фев 01, 2014 1:08 pm

Явно с млякото имам проблем :stupid: :stupid: И май не само аз... Ще чета по въпроса в "Таблица и количества". :laugh3: :msmile7: Дано схвана нещо - явно съм много тъпа :text-imsorry: :laugh4: . А толкова обичам кисело мляко :study:
Отивам да си хапна обеда:
печено телешко кюфте 84 г (сурово) - 3 БП,
240 г зелен фасул - 1 1/2 БВ + 40 г зелен лук - 1/2 БВ (задушени с добавени магданоз, капър, скилидка чесън, чер пипер и сол - сурови); 1 ч.л. зехтин - 3 БМ
за десерт - 100 г ябълка - 1 БВ :bigsm39: :bigsm39:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот nympheacea » Съб Фев 01, 2014 2:27 pm

Маня много си стриктна и виждам голямо желание. Не се притеснявай от грешките. Аз все още греша, но не от незнание а от немислене. Давай със същото старание и резултатите няма да закъснеят дори и при повечко грешки.

Закуските си ги прави само от кисело мялко, ако е 2% не взимай допълнително мазнини, няма нужда и от въглехидрат, тъй като киселото мляко е междинен продукт, т.е. и протеин и въглехидрат. Избягвай прясното мляко.
И НЕКА ЗОНАТА БЪДЕ С ТЕБ!
Аватар
nympheacea
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 276
Регистриран на: Сря Май 01, 2013 12:50 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Фев 01, 2014 3:11 pm

nympheacea написа:Маня много си стриктна и виждам голямо желание. Не се притеснявай от грешките. Аз все още греша, но не от незнание а от немислене. Давай със същото старание и резултатите няма да закъснеят дори и при повечко грешки.

Закуските си ги прави само от кисело мялко, ако е 2% не взимай допълнително мазнини, няма нужда и от въглехидрат, тъй като киселото мляко е междинен продукт, т.е. и протеин и въглехидрат. Избягвай прясното мляко.


Благодаря нимфичке, старая се. Голямо мерене и смятане пада. :bigsm52: :msmile4: Май губя повече енергия за подготовка на менюто :laugh: отколкото ако походя половин час или кача 2 пъти стълбите до офиса :laugh1: Но мисля че се свиква. Като си направиш една огромна салата, която дъвчиш поне 40-50 минути, докато я погълнеш, защото е 2 БВ, че и плодец към това за добавка на полезни вещества, почваш да оглеждаш как можеш да намалиш обемите, като все пак не пропускаш суровите продукти. А и да разнообразиш менюто, че едно и също писва (както с тия телешки кюфтета дето ги дъвча вече не знам колко време. Да не говорим, че хич не ми е по вкуса това пусто месо - от какъвто и да е произход. Но почвам да се усещам с какво да го заменя, за да не ме тормози толкова. За близо седмица в опити да вляза в Зоната съм изяла мръвки под формата на риба, пиле и телешко, колкото не съм изяла цялата минала година. :bigsm7: :bigsm2:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Karrita » Съб Фев 01, 2014 3:18 pm

Manya написа:печено телешко кюфте 84 г (сурово) - 3 БП,

Маня, ако е от готова кайма го смятай по 42 гр блока.
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Фев 01, 2014 3:22 pm

Karrita написа:
Manya написа:печено телешко кюфте 84 г (сурово) - 3 БП,

Маня, ако е от готова кайма го смятай по 42 гр блока.


Кюфтето е от телешко филе смляно у дома с добавени към него подправки. Просто за да не е цяло парче мръвка, че по-трудно ще я преглътна. В таблицата за телешко е дадено 28 г за блок. И тия 84 г са ми много.

Мога да преглъщам само филета - птици, телешки, свински, рибени. :laugh1: :laugh1:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Съб Фев 01, 2014 8:33 pm

Вчерята днес: 3 БПВМ
телешко кюфте - 56 г - 3 БП
салата: 2БВ + 3 БМ
домати 240 г - 1 БВ
айсберг 1/2 глава - 0,25 БВ
краставица 120 г - 0,25 БВ
лимон 1/2 бр - 0,5 БВ
авокадо 1/2 бр (малко на 3 с.л) - 3 БМ (голямо дъвкане пада)
десертче: 100 г ябълка - 1 БВ

Преди лягане ще е айран от 220 г кисело мляко 2 % - ще си го броя за 1 БПВМ :smdance: :smdance:

А утре ще има теглене и мерене на "окръжности" ;) - 1 седмица от началото на "експеримента", която до момента минава приятно и забавно.

Престанах да гледам 24Kitchen - да не ми текат лигите по разни рецепти на Джейми Оливър... :bigsm5: А то остава ли време от тези сметки на блокове :bigsm26: :bigsm26:
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

Re: Дневникът на Маня

Мнениеот Маня » Нед Фев 02, 2014 9:05 pm

9:30 - неделно късно събуждане
Закуска - 2 БПВМ

извара - 112 - 2 БП; овес - 28 г - 2 БВ; бадеми - 6 бр. - 2 БМ
13:30 - обед - 3 БПВМ
пиле на тиган - 84 г - 3 БП; задушени на пара зеленчуци - броколи 160 г - 0,5, брюкселско - 150 г - 1, зелен фасул - 90 г - 0,5 (общо 2 БВ) - заляти с 1 ч.л. гхи - 3 БМ; десерт - 100 г ябълка - 1 БВ
17:30 - следобедна подкрепа - 1 БПВМ
220 г кисело мляко на айран
20:30 - вечеря - 3 БПВМ
сьомга на тиган - 126 г - 3 БП, 1 ч.л. зехтин - 3 БМ, сокът на 1 лимон - 1 БВ, ръжена филийка хляб (по етикет) - 1 БВ, ябълка - 100 г - 1 БВ
23:00 - среднощна подкрепа - 1 БПВМ
50 г извара (по етикет) - 1 БП, настъргана глава целина - 117 г (изчислена) - 1 БВ, 3 бадема - 1 БМ

Не изпитвам чувство за глад, ако нещо ми напомня за подобно усещане между храненията го "залъгвам" с поредната чаша вода. Имам добър тонус. Днес в студа се поразходих повече от час по магазините да подсигуря продукти за следващите дни на приключението. Вървях пеша. Не изпитах умора. Май не усетих и задъхването, което ме мори при подобни "подвизи", въпреки че още не съм намалила цигарите. Сутрин си вдишвам само лекарството за ХОББ-а. Не мисля че би се отразило върху блоковете, тъй като само се вдишва през устата за около 30 секунди. Не съм си взимала хаповете за кръвното вече цяла седмица, а то е в параметрите както когато си го взимам. И пулсът се е позабавил.

Докато сърфирах из нета попаднах на интересен материал за Хашимото и лечението му с рибено масло и антиоксиданти: http://fitnesinstruktor.com/hashimoto-lechenie/. Чакам си моето с нетърпение. Гългам си хапче витамини Alive и допълнително витамин Е.
Маня
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 3093
Регистриран на: Съб Яну 18, 2014 3:41 pm

ПредишнаСледваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта