Дневникът на Янева

Тема с онлайн дневници на хората, спазващи Зоната

Модератори: Italiano, Pipilota, Маня

Дневникът на Янева

Мнениеот yaneva » Съб Яну 25, 2014 6:54 pm

Здравейте приятели! ;)
На 2.01.14г започнах да се храня по Зоната. За 24 дни спазвам стриктно правилата .
Старала съм се, да се храня здравословно,ходя на фитнес.
Промените,които забелязвам от както с храня по Зоната
- пия вода (преди не се случваше)
- не ям сладко (а съм пристрастена към шоколада)
- не изпитвам глад
Но чувствам умора и липса на енергия. С мъка ходя на фитнес. :laugh3:

Здравословни проблеми:
завишен хормон пролактин, липса на цикъл - мисля,че храненето по Зоната ще ми помогне да го нормализирам :)

Ще се радвам да стана част от всичко това и да се уча от старшите ;)
Страхотни са постиженията на всички!
Последна промяна yaneva на Сря Яну 29, 2014 7:44 pm, променена общо 2 пъти
yaneva
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 68
Регистриран на: Съб Яну 25, 2014 4:58 pm

Дневникът на Янева

Зоната
 

Re: Дневникът на Янева

Мнениеот yaneva » Съб Яну 25, 2014 8:00 pm

Менюто ми днес :)
закуска + обяд - 64 гр. хляб Вита, 56 гр. кашкавал , 6 бадма - 2БП+2БВ+ 2БМ
малка закуска - 28 гр свинско филе,100гр.ябълка, 3 бадма -1БП+1БВ+ 1БМ
малка закуска - 1 ч.ч. кисело мляко , 3 бадма -1БП+1БВ+ 1БМ
вечеря -85 гр.кафяв ориз, 150 гр спанак,84 гр сирене, 3/3 ч.л. зехтин- 3БП+3БВ+ 3БМ
малка закуска- 28 гркашкавал,77 гр портокал,3 бадема--1БП+1БВ+ 1БМ
малка закуска - 1 ч.ч. кисело мляко , 3 бадма -1БП+1БВ+ 1БМ
yaneva
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 68
Регистриран на: Съб Яну 25, 2014 4:58 pm

Re: Дневникът на Янева

Мнениеот gogo » Съб Яну 25, 2014 9:08 pm

Янева, добре дошла в Зоната :text-welcomewave:

Виждам, че вече се убеждаваш, че Зоната е правилния и природосъобразен начин на хранене, ползите от които вече си усетила. Зоната наистина действа.
Това, че нямаш енергия обаче, не е добре, защото при храненето в Зоната енергия не липсва(казвам го и от личен опит). Погледни тук за хормоналната настройка - http://www.vzonata.com/Hormonalna-nastroika.php. Ако не си чела поне една от книгите на Сиърс те съветвам да го направиш. Тук ги има и 2-те издавани у нас:

http://www.vzonata.com/thezone.pdf
http://www.vzonata.com/OvladiavanenaZonata.htm

Въобще, разгледай и се запознай с материалите в сайта - полезни са. Погледни и моя дневник - http://www.vzonata.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=58. Опитал съм се да бъда полезен на такива като теб, който правят първите си стъпки в Зоната.
Сега за менюто ти. Има някои грешки, които е възможно да са и причина за липсата на енергия. Ти просто не си съвсем в Зоната и от там и не идва този прилив на енергия. За какво иде реч:
Хляб Вита 1БВ = 28 гр.;

Кашкавал - много е мазен. Не може да се балансира като протеин. За съжаление поне първите 5-6 месеца бъди много стриктна с балансирането на протеините, въглехидратите и мазнините.

Свинското филе не е ясно какво съдържа точно. Добра практика е да се търсят продукти с обявени стойности за протеини, въглехидрати и мазнини за да може да се направи изчисление по етикет. Формулите ги има в моя дневник;

Киселото мляко за да е балансирано като 1БВ+1БП трябва да бъде 0,1% масленост;

Оризът, дори и кафявия е с висок гликемичен индекс и е сред неблагоприятните въглехидрати и трябва да се избягва;

Сиренето, също като кашкавала не може да се балансира. Аз ям много извара-обезмаслена. Харесал съм си една на Маджаров в кофичка с червена капачка. Тя е 0,5% масленост и 1БП = 53 гр.

Включи в менюто си пилешки гърди, риба, кайма, но ако си я правиш в къщи от абсолютно постно свинско и телешко.
Приемаш ли рибено масло? Омега 3 киселините играят важна роля в Зоната.
Успех :done:
Аватар
gogo
Професор в Зоната
Професор в Зоната
 
Мнения: 1555
Регистриран на: Пон Фев 25, 2013 1:17 pm
София
Мъж

Re: Дневникът на Янева

Мнениеот yaneva » Нед Яну 26, 2014 1:00 am

Здравей Гого, до сега четох из твоя дневник.Много ми е полезно и много научих.
Благодаря за подкрепата! :)
Забелязвам големи периоди в застой. Явно се въртя около зоната,но не съм точно в нея.Благодаря за съветите,старая се,но още ми е малко трудно.
Купила съм полумаслен кашкавал и сирене,но предполагам също са доста мазни.Изварата ми е доста гадна и не мога да ям много от нея.Пробвам на различни марки,надявам се някоя да ми хареса.Ще потърся тази на Маджаров.
Сега ще поръчвам рибеното масло.Мисля да поръчам това: Now Foods, Super EPA, Molecularly Distilled, 120 Softgels
, ако има по-добър вариант,ще се радвам да ми споделите.
Много ми е трудно да спра хляба.Искам да наблягам на салатите,но вече всички зимни ми втръснаха.
В началото си изчислих 11 блока дневна нужда , но от 10 дни нямам сили да отида на фитнес и намалих блоковете на 9. Предполагам е правилно и като включа пак фитнеса да мина на 11 блока.
Искам да попитам като извадя фибрите от въглехидратите,не ми излиза реална стойност на блока въгл. Някъде бъркам.А на някои продукти дори не са описали фибрите.
-за лещата 50 гр на блок в сурово състояние?
Примерно за вечеря:
75 гр леща - 1 1/2 БВ
42 гр хляб Вита 1 1/2 БВ
84 гр. пилешки гърди -3 БП
9 бадема - 3БМ
Последна промяна yaneva на Сря Яну 29, 2014 7:46 pm, променена общо 1 път
yaneva
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 68
Регистриран на: Съб Яну 25, 2014 4:58 pm

Re: Дневникът на Янева

Мнениеот Crunk » Нед Яну 26, 2014 8:52 am

Здравей зоната е най-добрия начин който зная да се балансират процесите в организма. Определено тук има много интелигентни и отзивчиви хора на които можеш да разчиташ. Гого ти ги е казал точно нещата. Лещата е в сурово състояние да. Ти кафевия ориз по етикет ли го изчислява, защото по твоите сметки излиза 28 гр. за ВБ което е много. Аз като го изчислявах ми излезе около 13-14 гр. за блок. Той наистина е от червените храни и трябва да се избягва. Може на по късен етап когато си балансирала и изчистила мазнините от тялото да го включваш по малко. Полумаслените сирена и кашкавал варират около 14 гр. мазнини за 100 гр. продукт което е неприемливо за началото, а и по принцип. По тази сметка като изядеш приблизително 11 гр. сирене поемаш 1 МБ. Ти сама можеш да си изчислиш мазнините които поемаш :). За извара се препоръчва да е обезмаслена до 1% мазнини. Етикета ще ти е от голяма помощ при избор на храни. Аз лично не купувам такива без данни за 100 гр. когато се отнася за извари, пушени меса и сирена на които пише обезмаслени а пък няма съдържание за мазнини. Успешен зонов ден :) .
Аватар
Crunk
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Ное 06, 2013 9:55 am

Re: Дневникът на Янева

Мнениеот yaneva » Нед Яну 26, 2014 11:15 am

Благодаря за съветите :)
Вече ще изчислявам всичко по етикета за да бъда максимално точна.
Радвам се,че има толкова отзивчиви хора,които помагат на новобранците ;)
yaneva
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 68
Регистриран на: Съб Яну 25, 2014 4:58 pm

Re: Дневникът на Янева

Мнениеот yaneva » Нед Яну 26, 2014 6:08 pm

Имам допитване.
В таблицата 50 гр леща е 1 БВ,но като реших да изчисля лещата по етикет, излезе съвсем друга стойност.
На етикета пише 60,1г въглехидрати за 100 гр. Фибрите са извадени отделно 33,5г

100:60,1= 1,66

1,66 х 9 = 14,94 за 1 БВ

Къде бъркам?
От 14,94 за блок до 50 гр има голяма разлика
yaneva
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 68
Регистриран на: Съб Яну 25, 2014 4:58 pm

Re: Дневникът на Янева

Мнениеот eldass » Нед Яну 26, 2014 8:50 pm

:wave: И аз съм на тема леща. :laugh: Вчера и днес ядох /моята не е розова или червена/, но сега потърсих от няколко източника излиза, че в 100 гр. има 60 гр. въглехидрати, от които фибри 30 гр. и така се получава един блок 900/30 = 30 гр. и май съм увеличила въглехидратите. Може и друго обяднение да има за тези 50 гр. в таблицата тук в сайта на зоната.

http://nutritiondata.self.com/facts/leg ... cts/4337/2
http://www.bb-team.org/hrani/id/942871_leshta-surova
Аватар
eldass
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 384
Регистриран на: Вто Яну 14, 2014 2:05 pm
София

Re: Дневникът на Янева

Мнениеот yaneva » Нед Яну 26, 2014 9:12 pm

Привет :)
Много сложно стана,ще чакаме старшите да се включат :laugh:

Аз искам да попитам за рибеното масло на Barlean's .Цената му е доста висока,дали отговаря и на качества ?

http://apteka.framar.bg/30008397/%D1%80%D0%B8%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D0%BE-%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE-%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D1%81-100-%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%BB%D0%B8%D0%B9%D0%BD%D1%81
yaneva
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 68
Регистриран на: Съб Яну 25, 2014 4:58 pm

Re: Дневникът на Янева

Мнениеот Хриси » Пон Яну 27, 2014 5:07 pm

Здравейте!
По повод на лещата открих в сайта на Бондюел, че съдържа 20 гр. въглехидрати на 100 гр., т.е. това са точно два блока В. Явно няма грешка в таблицата на Сиърс (тъкмо и аз реших да съм на леща тази вечер :) ).

http://bonduelle.bg/kolko-kalorii-ima-v ... e-produkti
Човек не може да открие нови океани, докато не събере куража да изгуби брега от погледа си.
Хриси
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 156
Регистриран на: Пет Яну 03, 2014 4:40 pm
София

Re: Дневникът на Янева

Мнениеот Crunk » Пон Яну 27, 2014 6:22 pm

yaneva написа:Привет :)
Много сложно стана,ще чакаме старшите да се включат :laugh:

Аз искам да попитам за рибеното масло на Barlean's .Цената му е доста висока,дали отговаря и на качества ?

http://apteka.framar.bg/30008397/%D1%80%D0%B8%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D0%BE-%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%BE-%D0%BA%D0%B0%D0%BF%D1%81-100-%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%BB%D0%B8%D0%B9%D0%BD%D1%81


Аз доколкото съм запознат го няма в аптечната мрежа, и няма сертификати. По-добре си поръчай от маслото което препоръчва Гого. viewtopic.php?f=11&t=58 това е дневника му.
Аватар
Crunk
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 70
Регистриран на: Сря Ное 06, 2013 9:55 am

Re: Дневникът на Янева

Мнениеот Karrita » Пон Яну 27, 2014 7:45 pm

Ако лещата има етикет, спазвайте си него. От леща до леща има голяма разлика.
Ask for more!
Аватар
Karrita
Доцент в Зоната
Доцент в Зоната
 
Мнения: 984
Регистриран на: Чет Окт 24, 2013 11:20 am
Несебър

Re: Дневникът на Янева

Мнениеот yaneva » Пон Яну 27, 2014 11:24 pm

Много съм щастлива -900 гр :smdance:
Последна промяна yaneva на Сря Яну 29, 2014 7:47 pm, променена общо 1 път
yaneva
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 68
Регистриран на: Съб Яну 25, 2014 4:58 pm

Re: Дневникът на Янева

Мнениеот nympheacea » Вто Яну 28, 2014 8:22 pm

Добре дощла Янева
много добре я караш, относно застоите, не се притеснявай, по-голям застой от мен няма :lol:
Само да добавя, на етикет вяра нямам, съветвам те и ти да нямаш. Но като отправна точка е добре, довери се еднократно, но после си гледай хормоналната настройка. Само така, може да си сигурна, че написаното отговаря на истината. Примерите са безброй, от "месото" в кренвиршите, до нишестето в лютеницата. Никой не знае кой какво е смятал, пък те какво са сложили, а и да не забравяме, партида с партида еднакви няма, има химия.

Поздрави и не се плаши. Залагай на неща, който ги е направила природата и по-малко човека.
И НЕКА ЗОНАТА БЪДЕ С ТЕБ!
Аватар
nympheacea
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 276
Регистриран на: Сря Май 01, 2013 12:50 pm

Re: Дневникът на Янева

Мнениеот yaneva » Вто Яну 28, 2014 10:36 pm

Мерси за подкрепата ;) Още много се шашкам

Колкото и да се старая,не винаги се храня с най-благоприятните протеини и въглехидрати :(
Или не ми се яде,или са ми омръзнали,или не са ми вкусни. Едвам я преглъщам тази извара.
Днеска съвсем я оплесках.. Имам чувството ,че непрекъснато греша

6 бадема, 52г. хляб Бонус ,70г сирене(полумаслен,изчислени по етикет) 2БВ+2БП+2БМ
46г кашкавал(полумаслен,изчислени по етикет), 2 смокини,6 бадема -2БВ+2БП+2БМ
112г пилешки гърди, 4 сушени смокини, 6 бадема - 4БВ+4БП+4БМ
1чч кисело мляко ,3 бадема - 1БВ+1БП+1БМ

Сиренето,кашкавала,смокините адски много ми се хапваше от тях

Лещата по етикет ми излиза 14г на блок,разликата е голяма до 50.Последно как трябва да я смятам :think2:
Последна промяна yaneva на Сря Яну 29, 2014 7:48 pm, променена общо 1 път
yaneva
Новак в Зоната
Новак в Зоната
 
Мнения: 68
Регистриран на: Съб Яну 25, 2014 4:58 pm

Re: Дневникът на Янева

Мнениеот Хриси » Вто Яну 28, 2014 11:14 pm

Голямо "ядене" ще падне с 14 гр леща за блок :lol: . То човек по-добре гладен да стои. Аз купувам насипна леща, която няма етикет и я смятам по таблицата -50 гр за 1 БВ. Засега не ми се е получил дисбаланс, което означава, че грамажа на Барито е верен :) .
Човек не може да открие нови океани, докато не събере куража да изгуби брега от погледа си.
Хриси
Студент в Зоната
Студент в Зоната
 
Мнения: 156
Регистриран на: Пет Яну 03, 2014 4:40 pm
София

Следваща


Назад към Дневници в Зоната

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта